Příběhy značek: Jak neústupnost silné ženy stála za vznikem celosvětově oblíbeného outdoorového brandu Columbia

Zpět

Oblečení, boty a doplňky pro turistiku, běh, lyžování, rybaření, lov nebo golf, to vše může nabídnout americká značka Columbia. Za úspěchem Columbie stojí silná žena, jejíž perfekcionismus se odráží ve výrobcích dodnes. Uhádnete, podle čeho dostala značka svůj název? Město ani stát to není. Přečtěte si, jaký citát inspiruje zaměstnance firmy nebo kdy vznikla zahřívací technologie Omni-Heat™.

pasted image 0

Příběh Columbie - příběh silné ženy Gert Boyle

Počátky značky Columbia sahají do roku 1937, kdy Gert Boyle (6. 3. 1924 – 3. 11. 2019) společně se svou rodinou imigruje z nacistického Německa do amerického Portlandu. Otec Gerty, Paul Lamfrom, kupuje firmu na výrobu klobouků a rozjíždí malý rodinný byznys Columbia Hat Company. Jméno získala podle blízké řeky Columbia. Zde přichází do života Gerty její osudový muž Neal, který se po otcově smrti stává hlavou podniku. 

Firma prosperuje, ale nedůvěra v dodavatele vede rodinu k výrobě vlastních produktů. V roce 1960 tak vzniká Columbia Sportswear a na svět se dostávají první sportovní bundy a kalhoty. Podnikání není vždy procházka růžovou zahradou a jinak to nebylo ani v případě Gert a jejího manžela. Nebránili se inovacím a chtěli neustále růst, ale chyběly jim finance.

V roce 1970 navíc postihuje Gert tragická událost. Její manžel Neal umírá na infarkt a ona čelí životnímu rozhodnutí. Má podnik prodat?

Naštěstí se tak nestalo a Gert Boyle zůstala ve vedení firmy dlouhých 50 let.

Gert Boyle
Gert Boyle

Důležité milníky v historii Columbie

Už v 1986 roce byla uvedena na trh první Bugaboo™ parka, která vyvolala revoluci v lyžařském oblékání. Prodává se dodnes s těmi nejlepšími Columbia technologiemi.

Jedním z poznávacích znaků Columbie je Omni-Heat™. Oblečení a obuv s touto revoluční technologii se začalo objevovat v roce 2010. Tisíce stříbrných teček najdete na vnitřní straně bund, kalhot, spodních vrstev a bot. Ty pomáhají regulovat teplotu tím, že odráží a zachycují vygenerované tělesné teplo a současně odvádí přebytečnou vlhkost. O 8 let později dostala Omni-Heat™ technologie nejnovější 3D verzi s vylepšenou schopností zachování tělesné teploty 37 °C. 

 

Produkty s technologií Omni-Heat:

Pánská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Pánská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Dámská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Dámská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Pánské funkční triko Columbia Midweight Stretch
Pánské funkční triko Columbia Midweight Stretch
Dámské funkční tričko Columbia Midweight Stretch
Dámské funkční tričko Columbia Midweight Stretch
Dámské zimní boty Columbia SLOPESIDE PEAK™ LUXE
Dámské zimní boty Columbia SLOPESIDE PEAK™ LUXE

V roce 2014 se Columbia stává hrdým sponzorem amerického, kanadského a ruského freestylového lyžařského týmu na olympijských hrách v Sochi. 

V roce 2016 je uvedena na trh také první nepromokavá OutDry bunda. Tato jedinečná membránová technologie, kdy je membrána zalaminovaná přímo na svrchní vrstvu, vznikla v Itálii v roce 2000 ve firmě OutDry Technologies, kterou o 10 let později Columbia kupuje. 

Více o technologiích Columbia se dočtete v zde: OUTDRY, OMNI-WICK a OMNI-HEAT nejsou jen náhodná slova, ale technologie značky Columbia. Jak se v nich hezky česky vyznat?

technologie

Columbia dnes

Columbia již dávno není malým rodinným podnikem s lokální výrobou. Rozšířila se do 72 zemí a vlastní 129 obchodů. Podle loňských statistik je to 6. největší konkurent firmy Nike, před značkami jako jsou Reebook nebo Asics. Pokud jsme akciovými nadšenci, akcie Columbie jsou obchodovány dokonce i na burze. 

Columbia propojuje aktivní lidi s jejich vášněmi. Péče o zákazníka je na prvním místě, což se odráží i v logu společnosti. 

1280px-Columbia_Sportswear_Co_logo.svg

,,Je to perfektní, teď to udělejme lépe”

Tento citát obdivuhodné ženy Gerty Boyle inspiruje všechny nynější zaměstnance Columbie k neustálým inovacím a tvrdé práci. Výsledkem jsou outdoorové produkty, které se rozhodně vyplatí pořídit.

Další články ze světa sportovního vybavení:

Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]

Asics Novablast 4

Recenze: Novinka Asics Novablast 4 je dokonale propracovaná, lehká a tlumená silnička pro krátké i delší trasy

Novablast 4 od japonské značky Asics je tlumená a zároveň lehká a stabilní silniční bota. Testerka Soňa je vyhrála v naší soutěži a brala je na kratší i delší  běhy na různorodých površích. Jak se jí v nich běhalo a jak si vedly v porovnání s dalšími silničkami, které má doma v botníku? Splnily boty […]

Salomon Index 03

Salomon Index.03 jsou pohodlné boty pro běh i volný čas, které po obnošení snadno zrecyklujete

Salomon Index.03 je už třetí generací silniční boty, která se výborně hodí na nenáročné běhání po městě i dlouhé procházky jednoduchým terénem. Salomon tímto modelem reaguje na požadavky zákazníků, pro které je důležitá ekologická udržitelnost produktů, které používají. U tohoto modelu lze například snadno oddělit spodní část boty od svršku, kdy po obnošení Salomon pěnu […]