Příběhy značek: Jak neústupnost silné ženy stála za vznikem celosvětově oblíbeného outdoorového brandu Columbia

Zpět

Oblečení, boty a doplňky pro turistiku, běh, lyžování, rybaření, lov nebo golf, to vše může nabídnout americká značka Columbia. Za úspěchem Columbie stojí silná žena, jejíž perfekcionismus se odráží ve výrobcích dodnes. Uhádnete, podle čeho dostala značka svůj název? Město ani stát to není. Přečtěte si, jaký citát inspiruje zaměstnance firmy nebo kdy vznikla zahřívací technologie Omni-Heat™.

pasted image 0

Příběh Columbie - příběh silné ženy Gert Boyle

Počátky značky Columbia sahají do roku 1937, kdy Gert Boyle (6. 3. 1924 – 3. 11. 2019) společně se svou rodinou imigruje z nacistického Německa do amerického Portlandu. Otec Gerty, Paul Lamfrom, kupuje firmu na výrobu klobouků a rozjíždí malý rodinný byznys Columbia Hat Company. Jméno získala podle blízké řeky Columbia. Zde přichází do života Gerty její osudový muž Neal, který se po otcově smrti stává hlavou podniku. 

Firma prosperuje, ale nedůvěra v dodavatele vede rodinu k výrobě vlastních produktů. V roce 1960 tak vzniká Columbia Sportswear a na svět se dostávají první sportovní bundy a kalhoty. Podnikání není vždy procházka růžovou zahradou a jinak to nebylo ani v případě Gert a jejího manžela. Nebránili se inovacím a chtěli neustále růst, ale chyběly jim finance.

V roce 1970 navíc postihuje Gert tragická událost. Její manžel Neal umírá na infarkt a ona čelí životnímu rozhodnutí. Má podnik prodat?

Naštěstí se tak nestalo a Gert Boyle zůstala ve vedení firmy dlouhých 50 let.

Gert Boyle
Gert Boyle

Důležité milníky v historii Columbie

Už v 1986 roce byla uvedena na trh první Bugaboo™ parka, která vyvolala revoluci v lyžařském oblékání. Prodává se dodnes s těmi nejlepšími Columbia technologiemi.

Jedním z poznávacích znaků Columbie je Omni-Heat™. Oblečení a obuv s touto revoluční technologii se začalo objevovat v roce 2010. Tisíce stříbrných teček najdete na vnitřní straně bund, kalhot, spodních vrstev a bot. Ty pomáhají regulovat teplotu tím, že odráží a zachycují vygenerované tělesné teplo a současně odvádí přebytečnou vlhkost. O 8 let později dostala Omni-Heat™ technologie nejnovější 3D verzi s vylepšenou schopností zachování tělesné teploty 37 °C. 

 

Produkty s technologií Omni-Heat:

Pánská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Pánská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Dámská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Dámská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Pánské funkční triko Columbia Midweight Stretch
Pánské funkční triko Columbia Midweight Stretch
Dámské funkční tričko Columbia Midweight Stretch
Dámské funkční tričko Columbia Midweight Stretch
Dámské zimní boty Columbia SLOPESIDE PEAK™ LUXE
Dámské zimní boty Columbia SLOPESIDE PEAK™ LUXE

V roce 2014 se Columbia stává hrdým sponzorem amerického, kanadského a ruského freestylového lyžařského týmu na olympijských hrách v Sochi. 

V roce 2016 je uvedena na trh také první nepromokavá OutDry bunda. Tato jedinečná membránová technologie, kdy je membrána zalaminovaná přímo na svrchní vrstvu, vznikla v Itálii v roce 2000 ve firmě OutDry Technologies, kterou o 10 let později Columbia kupuje. 

Více o technologiích Columbia se dočtete v zde: OUTDRY, OMNI-WICK a OMNI-HEAT nejsou jen náhodná slova, ale technologie značky Columbia. Jak se v nich hezky česky vyznat?

technologie

Columbia dnes

Columbia již dávno není malým rodinným podnikem s lokální výrobou. Rozšířila se do 72 zemí a vlastní 129 obchodů. Podle loňských statistik je to 6. největší konkurent firmy Nike, před značkami jako jsou Reebook nebo Asics. Pokud jsme akciovými nadšenci, akcie Columbie jsou obchodovány dokonce i na burze. 

Columbia propojuje aktivní lidi s jejich vášněmi. Péče o zákazníka je na prvním místě, což se odráží i v logu společnosti. 

1280px-Columbia_Sportswear_Co_logo.svg

,,Je to perfektní, teď to udělejme lépe”

Tento citát obdivuhodné ženy Gerty Boyle inspiruje všechny nynější zaměstnance Columbie k neustálým inovacím a tvrdé práci. Výsledkem jsou outdoorové produkty, které se rozhodně vyplatí pořídit.

Další články ze světa sportovního vybavení:

proč při běhu používat hole a jak vybrat ty pravé

Nahoru rychleji a dolů jistěji? Proč vyzkoušet běh s holemi a jak vybrat ty pravé

Ještě jste nezkoušeli běh s holemi? Nebo už patříte k těm, kteří znají jejich výhody a nedají na ně dopustit? Hole vám přidají na rychlosti i stabilitě. V příkrých stoupáních nebo při pozdějších fázích běhu, kdy nohy nespolupracují, jsou skvělým pomocníkem. Jak běhat s holemi a jaké jsou jejich benefity? Jak vybrat ty správné? Pojďme […]

Nejlepší turistické boty pro rok 2023

TOP výběr: 10 nejlepších turistických bot pro rok 2023 do lehčího i náročného terénu

Potřebujete boty, se kterými hravě zvládnete vysokohorské túry? Nebo pohodlný kousek na procházky v lese za městem? Připravili jsme pro vás výběr nejlepších modelů pro rok 2023. Ověřeno zákazníky, otestováno testery a zde je výsledek: vysoké pohorky, nízké trekové boty, ale i barefoot varianta. V tomto výběru najde každý svého favorita.  Turistické boty Salomon Cross […]

Představení novinek Salomon pro běh a turisticku

Představujeme novinky Salomon jaro/léto 2023: Obuv pro běh, turistiku i relax

Nová sezóna = čas na nové obutí! Co Salomon připravil milovníkům běhu a turistiky pro jaro/léto 2023? Kromě úplných novinek najdete v portfoliu také nové generace oblíbených bot, které se ve spolupráci se zkušenými sportovci dočkaly dalšího vylepšení. Ať už se chystáte na závod, trénink nebo na houby do lesa, z novinek si určitě vyberete! […]