Příběhy značek: Jak neústupnost silné ženy stála za vznikem celosvětově oblíbeného outdoorového brandu Columbia

Zpět

Oblečení, boty a doplňky pro turistiku, běh, lyžování, rybaření, lov nebo golf, to vše může nabídnout americká značka Columbia. Za úspěchem Columbie stojí silná žena, jejíž perfekcionismus se odráží ve výrobcích dodnes. Uhádnete, podle čeho dostala značka svůj název? Město ani stát to není. Přečtěte si, jaký citát inspiruje zaměstnance firmy nebo kdy vznikla zahřívací technologie Omni-Heat™.

pasted image 0

Příběh Columbie - příběh silné ženy Gert Boyle

Počátky značky Columbia sahají do roku 1937, kdy Gert Boyle (6. 3. 1924 – 3. 11. 2019) společně se svou rodinou imigruje z nacistického Německa do amerického Portlandu. Otec Gerty, Paul Lamfrom, kupuje firmu na výrobu klobouků a rozjíždí malý rodinný byznys Columbia Hat Company. Jméno získala podle blízké řeky Columbia. Zde přichází do života Gerty její osudový muž Neal, který se po otcově smrti stává hlavou podniku. 

Firma prosperuje, ale nedůvěra v dodavatele vede rodinu k výrobě vlastních produktů. V roce 1960 tak vzniká Columbia Sportswear a na svět se dostávají první sportovní bundy a kalhoty. Podnikání není vždy procházka růžovou zahradou a jinak to nebylo ani v případě Gert a jejího manžela. Nebránili se inovacím a chtěli neustále růst, ale chyběly jim finance.

V roce 1970 navíc postihuje Gert tragická událost. Její manžel Neal umírá na infarkt a ona čelí životnímu rozhodnutí. Má podnik prodat?

Naštěstí se tak nestalo a Gert Boyle zůstala ve vedení firmy dlouhých 50 let.

Gert Boyle
Gert Boyle

Důležité milníky v historii Columbie

Už v 1986 roce byla uvedena na trh první Bugaboo™ parka, která vyvolala revoluci v lyžařském oblékání. Prodává se dodnes s těmi nejlepšími Columbia technologiemi.

Jedním z poznávacích znaků Columbie je Omni-Heat™. Oblečení a obuv s touto revoluční technologii se začalo objevovat v roce 2010. Tisíce stříbrných teček najdete na vnitřní straně bund, kalhot, spodních vrstev a bot. Ty pomáhají regulovat teplotu tím, že odráží a zachycují vygenerované tělesné teplo a současně odvádí přebytečnou vlhkost. O 8 let později dostala Omni-Heat™ technologie nejnovější 3D verzi s vylepšenou schopností zachování tělesné teploty 37 °C. 

 

Produkty s technologií Omni-Heat:

Pánská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Pánská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Dámská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Dámská zimní bunda Columbia Powder Lite™
Pánské funkční triko Columbia Midweight Stretch
Pánské funkční triko Columbia Midweight Stretch
Dámské funkční tričko Columbia Midweight Stretch
Dámské funkční tričko Columbia Midweight Stretch
Dámské zimní boty Columbia SLOPESIDE PEAK™ LUXE
Dámské zimní boty Columbia SLOPESIDE PEAK™ LUXE

V roce 2014 se Columbia stává hrdým sponzorem amerického, kanadského a ruského freestylového lyžařského týmu na olympijských hrách v Sochi. 

V roce 2016 je uvedena na trh také první nepromokavá OutDry bunda. Tato jedinečná membránová technologie, kdy je membrána zalaminovaná přímo na svrchní vrstvu, vznikla v Itálii v roce 2000 ve firmě OutDry Technologies, kterou o 10 let později Columbia kupuje. 

Více o technologiích Columbia se dočtete v zde: OUTDRY, OMNI-WICK a OMNI-HEAT nejsou jen náhodná slova, ale technologie značky Columbia. Jak se v nich hezky česky vyznat?

technologie

Columbia dnes

Columbia již dávno není malým rodinným podnikem s lokální výrobou. Rozšířila se do 72 zemí a vlastní 129 obchodů. Podle loňských statistik je to 6. největší konkurent firmy Nike, před značkami jako jsou Reebook nebo Asics. Pokud jsme akciovými nadšenci, akcie Columbie jsou obchodovány dokonce i na burze. 

Columbia propojuje aktivní lidi s jejich vášněmi. Péče o zákazníka je na prvním místě, což se odráží i v logu společnosti. 

1280px-Columbia_Sportswear_Co_logo.svg

,,Je to perfektní, teď to udělejme lépe”

Tento citát obdivuhodné ženy Gerty Boyle inspiruje všechny nynější zaměstnance Columbie k neustálým inovacím a tvrdé práci. Výsledkem jsou outdoorové produkty, které se rozhodně vyplatí pořídit.

Další články ze světa sportovního vybavení:

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]