Recenze: Běžecké boty Brooks Cascadia 17 jsou spolehlivé a pohodlné univerzálky pro každý typ terénu

Zpět

Model Cascadia 17 od americké značky Brooks je díky měkkému odpružení a zvýšené stabilitě vhodný na horské traily s různorodým povrchem. Otestoval je pro nás Michal, který je vyhrál v soutěži. Jak s nimi byl spokojený běžec, který má za týden na kontě v průměru  50-80 kilometrů a letos úspěšně absolvoval extrémní závod Beskydská 7? Přečtěte si, jak splnily jeho očekávání a jak si vedly ve srovnání s modely jiných značek.

Brooks Cascadia 17
Brooks Cascadia 17
Brooks Cascadia 17

Na modelu Brooks Cascadia 17 mě zaujaly krásné barevné kombinace

Boty Brooks Cascadia 17 jsou pro mě prostě úžasné. Už předchozí generace 16 byla nejen stylová, ale také pohodlná, a zpětně lituji, že jsem si je tehdy nevybral. Tehdy jsem dal přednost jiné značce, ale tyto boty mi na delší vzdálenosti nesedí tak dobře. Baví mě barevné kombinace, které Brooks používá. Předchozí generace byla nádherně žlutá, zatímco model Cascadia 17 je modro-bílý. Barevná kombinace je skvělá, ale světlá barva se bohužel v mokrém terénu nebo bahně snadno zašpiní. Nicméně tkaninu lze poměrně snadno vyčistit. Celkově působí boty bytelně a mají dobře vyztužené nejexponovanější části.

Stále sleduji různé výrobce a jejich nové produkty, a pokud se nabízí příležitost k vyzkoušení a otestování, rád ji využiju. Preferuji pohodlnější boty s lepším tlumením, a obvykle se rozhoduji na základě pohodlí bot již po prvních minutách nošení. Myslím si, že pokud boty sedí dobře hned od začátku, budou pohodlné i na delší vzdálenosti.

I unaveným nohám je v botách dobře

Když jsem si je poprvé obul po závodě Beskydská 7, měl jsem hodně otlačená místa na nohou. V botách Cascadia jsem okamžitě pocítil pohodlí a komfort. Byl jsem příjemně překvapen. Boty mají v přední části dostatek prostoru pro prsty, což mi vyhovuje, protože mám problém s vyšším nártem a obvykle mě boty po dotažení tlačí v okolí tkaniček. Ale tohle se zde nestalo.

Číslo bot odpovídá běžné velikosti. Potřeboval jsem velikost 275 mm, což odpovídá rozměru 43 EU, které jsem si objednal a na délku sedí, s pro mě běžným nadměrkem cca 10 mm.

Brooks Cascadia 17
Brooks Cascadia 17

Podrží vás na různých druzích povrchu

Můj první dojem z bot Brooks Cascadia 17 byl pozitivní a během testování se tato pozitivní zkušenost ještě prohloubila. Díky podrážce jsou velmi stabilní. V průběhu testování jsem si je oblíbil a zařadil bych je mezi top tři modely, které jsem kdy nosil.

Zároveň mají vynikající stabilitu na různých typech povrchu a skvěle drží na noze, aniž by vyvolávaly tlak na problémové části nohy. Jsou vhodné pro různé podmínky s výjimkou mokrého dřeva nebo větší vrstvy mokrého listí – to je však běžným problémem u univerzálních bot i u konkurenčních značek.

značka Brooks

BROOKS je americká značka specializující se na výrobu především silniční běžecké obuvi. Ale díky stále větší popularitě trailového běhání rozšířila nabídku i o boty do terénu a v neposlední řadě i o volnočasovou obuv. Jejich motto zní Run happy, protože to hlavní, co by vás mělo držet u běhání, je radost z něj. ...přečíst>>

Jak si vedou ve srovnání s jinými modely?

Jedněmi z podobných bot, které jsem měl možnost vyzkoušet, jsou například Dynafit Ultra100 (2022), které jsou lehčí a užší, avšak mají větší prodyšnost a na mokru mají horší přilnavost. Dalšími jsou boty Asics Trabuco 11, které jsou hodně podobné, ale mají horší vlastnosti v bahnitém terénu než testovaný model Cascadia. Ani Cascadie však nezvládají hodně rozbahněné trasy. Na to je přeci jenom potřebná jiná podrážka s většími špunty. Navíc se u Asicsu rychle opotřebovává podrážka, což u bot Cascadia zatím nezaznamenávám. Pro mé běhání po různých typech povrchu jsou tyto boty přesně to, co jsem hledal. Opravdu jsem si je oblíbil a už se mi nechce obouvat některé starší páry bot.

Brooks Cascadia 17
Brooks Cascadia 17

Brooks Cascadia 17 bych doporučil všem, kteří hledají univerzální boty

Pro mě jsou tyto boty ideální a budu v nich určitě dál běhat. Doporučil bych je všem, kteří hledají univerzální boty poskytující pohodlí a stabilitu na různých typech povrchu. Pokud by někdo hledal boty pro rychlé trailové běhy, rozhodně bych doporučil jiný typ s nižším tlumením, který je pro takové běhy vhodnější.

Další články ze světa sportovního vybavení

INOV8 Trailfly

Recenze: INOV8 Trailfly je tlumená univerzální trailovka, která zvládá terén i přeběhy po tvrdém povrchu

Trailfly je tlumená trailovka od značky INOV8, která zvládá jak běh po trávě, pěšinách nebo štěrkových cestách, tak i pasáže na asfaltu. Díky svému tlumení se hodí jak na tréninkové výběhy, tak dlouhé závody v terénu. Co na tento model říká naše testerka Kateřina, která je vyhrála v soutěži a která se zúčastňuje světových závodů […]

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]