Recenze: Běžecký obojživelník Hoka Challenger ATR 7 si poradí se silnicí i terénem

Zpět

V jakých botách vyběhnout, když se vám pod nohama střídá silnice s polní cestou a lesním terénem? Silniční boty na takové podmínky nestačí, ale univerzálky je zvládnou levou zadní. Obojživelníka Hoka Challenger ATR 7 pro nás otestoval Vojta, který je prověřil na divokých stezkách Vysočiny. Jak se mu boty osvědčily a v čem vidí jejich silné stránky?

Hoka_Challenger_recenze (3)
Hoka_Challenger_recenze (2)

Ideální bota pro běžecké stezky a nevyzpytatelné počasí na Vysočině

U nás na Vysočině běhám po lesních trailech, kamenitých cestách i asfaltu. Terén je skutečně pestrý, proto jsou univerzálky Hoka Challenger 7 skvělou volbou. Počasí je tady dost nevyzpytatelné. Často prší a blátivému terénu se nevyhnu, v zimě bývá u nás hodně sněhu, proto osobně upřednostňuji boty s Gore-Texem. 

Challenger sedí i na širší chodidlo, které zároveň spolehlivě zafixuje

Po otevření krabice se mi boty na první pohled velmi líbily. Vzal jsem si velikost o číslo větší, než mám boty na běžné nošení a velikost odpovídala tabulkám. Jsou lehké a propracované do detailu. Barevná kombinace se neokouká a ostatním běžcům na závodech se boty také líbí.

Na první nazutí působily boty velice pohodlně a lehce. Ze začátku jsem měl obavy, že by boty mohly být úzké, ale nebylo tomu tak. Mám širší nohu a musím říct, že mi tento typ boty sedl parádně a nikde mě netlačí. Navíc mají vysokou podporu paty, kde je noha krásně fixovaná a drží i v prudších sebězích. 

Panske-krosove-bezecke-boty-HOKA-ONE-ONE-Challenger-ATR-7-2-removebg-preview
Panske-krosove-bezecke-boty-HOKA-ONE-ONE-Challenger-ATR-7-removebg-preview

Grip, který se ničeho nezalekne

Poprvé jsem si vzal boty na kratší 5km procházku a hned jsem měl pocit velkého pohodlí. Boty mají zakřivení do kolébky, které mi rovněž vyhovuje. Zatím mám s botami naběháno přes 300 km a chodím s nimi i na procházky. Od první chvíle jsem s botami spokojený a v botách se cítím stejně komfortně jako na začátku. 

Technologie Hoka Meta-Rocker :

Meta-Rocker technologie představuje charakteristické zakřivení mezipodešve u bot značky Hoka. Představte si houpací křeslo nebo pneumatiku, jak plynulý pohyb vykonávají. Stejný oválný tvar má i mezipodešev s Meta-Rockerem, která tak pomáhá běžci k plynulému přechodu z dopadu do odrazu. Jakmile se chodidlo dotkne země, bota ho přirozeně a plynule dovede k odrazu přes palec. To vše uspoří značnou část energie. Díky tomuto je Meta-Rocker výhodný jak u objemových, tak i u závodních modelů.

Hoka_Challenger_recenze (1)
Hoka_Challenger_recenze (4)

Co je na Hoka Challenger ATR nového na svršku? 

Materiál boty je odolný a prodyšný, jen mě trochu mrzí, že nemají Gore-Texovou membránu (pozn. Sportovny: Nabízíme Hoka Challenger i ve variantě s GTX). Ale i za mokra je vzorek dobře přilnavý na blátě i na asfaltu. 

Trochu jsem se obával, že bude bota díky vysokému tlumení nestabilní. Ale opak je pravdou a boty pěkně vedou i v kluzkém nerovném terénu. Také jsem se bál, že díky kolébkové konstrukci se mi budou boty vyzouvat z paty. Ale ani při běhu do prudšího kopce se tak neděje. Přestože je Hoka Challenger stavěn spíš do lehkého terénu, neměl jsem s nimi problém ani v blátě ani na kamenech za jakéhokoliv počasí. Pozitivně hodnotím i vyztuženou špici, která uchrání prsty před úrazem při zakopnutí o kámen. 

1134497-SBEP_1
1134498-BBLC_1
1134498-CVOR_1
1134498-MNSK_1

Komu bych Hoka Challenger ATR 7 doporučil?

Hoka Challenger ATR 7 předčily mé očekávání. Jsou neuvěřitelně pohodlné, krásně tlumí odrazy a v terénu se na ně mohu spolehnout. Určitě v nich budu běhat a chodit na procházky v přírodě i nadále.

Doporučil bych je všem, kteří střídají běh na asfaltu a v terénu. Oba tyto povrchy zvládají boty na jedničku. Naopak bych je spíš nedoporučil lidem s velmi úzkým chodidlem, jelikož jsou v oblasti nártu docela široké.

challenger

Výhody Hoka Challenger ATR 7

  • krásná barevná kombinace
  • dobré zpracování 
  • kvalita materiálu
  • lehkost boty
  • bota je krásně široká
  • prodyšnost
  • vysoká pata, která drží spolehlivě patu
  • zajímavé, ale velice dobré zakřivení podrážky

Nevýhody 

Další články ze světa sportovního vybavení

Top trailové boty

TOP výběr: 12 našich nejlepších trailových bot pro rok 2024

Patříte mezi ty, kteří před během na silnici upřednostňují terén? Připravili jsme pro vás výběr našich nejpopulárnějších trailových bot. Žebříček jsme sestavili na základě preferencí právě vás, našich zákazníků. Ať už běháte v lesích, horách nebo po trailech za městem, určitě mezi nimi najdete svého favorita. Hoka Challenger ATR 7 GTX Hoka Speedgoat 5Asics Gel-Trabuco 12Asics […]

Under Armour

Příběhy značek: O vzniku Under Armour a technologiích, kterými se inspirovali i jeho konkurenti

Značka Under Armour vznikla v roce 1996 a od té doby se stala jedním z předních brandů na poli sportovního oblečení a bot. Technologie a materiály, které Under Armour začal používat, jsou dnes už samozřejmostí a najdeme je i u sportovního oblečení jiných značek. Zajímá vás, jaký je příběh vzniku této světoznámé značky? Přečtěte si […]

Vanda Tenerife

4 nejlepší běžecké trasy na Tenerife a jak se na ně vybavit

Každý rok vyrážím s kamarádkami přes jarní prázdniny objevovat kouzla trailů v exotických krajích. Loni jsem byla proběhat Madeiru, letos jsme se vydaly ještě o kousek dál – na Kanárské ostrovy, konkrétně na nejvíc kopcovité Tenerife se sopkou Pico del Teide, vysokou přes tři a půl tisíce metrů nad mořem. Zdá se vám Tenerife jako […]