Recenze: Běžecký obojživelník Hoka Challenger ATR 7 si poradí se silnicí i terénem

Zpět

V jakých botách vyběhnout, když se vám pod nohama střídá silnice s polní cestou a lesním terénem? Silniční boty na takové podmínky nestačí, ale univerzálky je zvládnou levou zadní. Obojživelníka Hoka Challenger ATR 7 pro nás otestoval Vojta, který je prověřil na divokých stezkách Vysočiny. Jak se mu boty osvědčily a v čem vidí jejich silné stránky?

Hoka_Challenger_recenze (3)
Hoka_Challenger_recenze (2)

Ideální bota pro běžecké stezky a nevyzpytatelné počasí na Vysočině

U nás na Vysočině běhám po lesních trailech, kamenitých cestách i asfaltu. Terén je skutečně pestrý, proto jsou univerzálky Hoka Challenger 7 skvělou volbou. Počasí je tady dost nevyzpytatelné. Často prší a blátivému terénu se nevyhnu, v zimě bývá u nás hodně sněhu, proto osobně upřednostňuji boty s Gore-Texem. 

Challenger sedí i na širší chodidlo, které zároveň spolehlivě zafixuje

Po otevření krabice se mi boty na první pohled velmi líbily. Vzal jsem si velikost o číslo větší, než mám boty na běžné nošení a velikost odpovídala tabulkám. Jsou lehké a propracované do detailu. Barevná kombinace se neokouká a ostatním běžcům na závodech se boty také líbí.

Na první nazutí působily boty velice pohodlně a lehce. Ze začátku jsem měl obavy, že by boty mohly být úzké, ale nebylo tomu tak. Mám širší nohu a musím říct, že mi tento typ boty sedl parádně a nikde mě netlačí. Navíc mají vysokou podporu paty, kde je noha krásně fixovaná a drží i v prudších sebězích. 

Panske-krosove-bezecke-boty-HOKA-ONE-ONE-Challenger-ATR-7-2-removebg-preview
Panske-krosove-bezecke-boty-HOKA-ONE-ONE-Challenger-ATR-7-removebg-preview

Grip, který se ničeho nezalekne

Poprvé jsem si vzal boty na kratší 5km procházku a hned jsem měl pocit velkého pohodlí. Boty mají zakřivení do kolébky, které mi rovněž vyhovuje. Zatím mám s botami naběháno přes 300 km a chodím s nimi i na procházky. Od první chvíle jsem s botami spokojený a v botách se cítím stejně komfortně jako na začátku. 

Technologie Hoka Meta-Rocker :

Meta-Rocker technologie představuje charakteristické zakřivení mezipodešve u bot značky Hoka. Představte si houpací křeslo nebo pneumatiku, jak plynulý pohyb vykonávají. Stejný oválný tvar má i mezipodešev s Meta-Rockerem, která tak pomáhá běžci k plynulému přechodu z dopadu do odrazu. Jakmile se chodidlo dotkne země, bota ho přirozeně a plynule dovede k odrazu přes palec. To vše uspoří značnou část energie. Díky tomuto je Meta-Rocker výhodný jak u objemových, tak i u závodních modelů.

Hoka_Challenger_recenze (1)
Hoka_Challenger_recenze (4)

Co je na Hoka Challenger ATR nového na svršku? 

Materiál boty je odolný a prodyšný, jen mě trochu mrzí, že nemají Gore-Texovou membránu (pozn. Sportovny: Nabízíme Hoka Challenger i ve variantě s GTX). Ale i za mokra je vzorek dobře přilnavý na blátě i na asfaltu. 

Trochu jsem se obával, že bude bota díky vysokému tlumení nestabilní. Ale opak je pravdou a boty pěkně vedou i v kluzkém nerovném terénu. Také jsem se bál, že díky kolébkové konstrukci se mi budou boty vyzouvat z paty. Ale ani při běhu do prudšího kopce se tak neděje. Přestože je Hoka Challenger stavěn spíš do lehkého terénu, neměl jsem s nimi problém ani v blátě ani na kamenech za jakéhokoliv počasí. Pozitivně hodnotím i vyztuženou špici, která uchrání prsty před úrazem při zakopnutí o kámen. 

1134497-SBEP_1
1134498-BBLC_1
1134498-CVOR_1
1134498-MNSK_1

Komu bych Hoka Challenger ATR 7 doporučil?

Hoka Challenger ATR 7 předčily mé očekávání. Jsou neuvěřitelně pohodlné, krásně tlumí odrazy a v terénu se na ně mohu spolehnout. Určitě v nich budu běhat a chodit na procházky v přírodě i nadále.

Doporučil bych je všem, kteří střídají běh na asfaltu a v terénu. Oba tyto povrchy zvládají boty na jedničku. Naopak bych je spíš nedoporučil lidem s velmi úzkým chodidlem, jelikož jsou v oblasti nártu docela široké.

challenger

Výhody Hoka Challenger ATR 7

  • krásná barevná kombinace
  • dobré zpracování 
  • kvalita materiálu
  • lehkost boty
  • bota je krásně široká
  • prodyšnost
  • vysoká pata, která drží spolehlivě patu
  • zajímavé, ale velice dobré zakřivení podrážky

Nevýhody 

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze běžeckých bot Brooks Ghost 15

Recenze: Legenda v silničním běhu Brooks Ghost 15 je pohodlná na první obutí a poradí si i s městským trailem

Silnička, která si hravě poradí s nejistými kroky začátečníka i ambicemi ostříleného běžce. Bota, kterou obujete, zavážete a můžete běžet, jak dlouho budete chtít. Vydejte se po silnici, vběhnete na lesní cestu, louku a zas zpět na asfalt. Žádný problém. Přesně tohle splňují silniční boty americké značky Brooks Ghost 15. Model, který za nenápadným vzhledem […]

recenze Salomon Thundercross

Recenze: Rychlost, stabilita a pohodlí s novinkou Salomon Thundercross na 175km treku kolem Mont Blanc

Salomon přišel s novinkou Thundercross a naše ambasadorka Veronika je hned vzala na testovací  „procházku“ kolem Mont Blancu. Thundercross jsou sice trailové boty, ale přesně odpovídaly Veroničině představě ideálního obutí pro TMB – stabilita, prodyšnost a nízká hmotnost. Co na ně po 175 km říká? Jak se jí na vysněném treku osvědčily? Před TMB jsem […]

recenze Merrrell Moab 3

Recenze: Nepromokavé Merrell Moab 3 GTX jsou spolehlivým outdoorovým parťákem do každého počasí

Někdy i procházka s dětmi může být pořádnou výzvou. Zdolávání prudkých kopců s kočárkem, kilometrů v mokré trávě za jakéhokoli počasí, to už si zaslouží pořádnou turistickou obuv. Model Merrell Moab 3 GTX si umí poradit v každé situaci. Otestoval jej pro nás akční manželský pár, který vyhrál boty v soutěži. Splnily Merelky všechna jejich […]