Recenze: Funkční triko, které dokáže využít pocení ke zlepšení sportovního výkonu, to je X-Bionic ACC

Zpět

Představte si funkční triko, které dokáže chytře využít pocení ve váš prospěch a podle potřeby vás při sportovním výkonu ochladit, nebo naopak zahřát, navíc je pohodlné jako druhá kůže. Přesně takové je triko od X-Bionic ACC, které pro nás otestovala vytrvalostní běžkyně Monika Stejskalová. Jak fungují technologie X-Bionic v praxi a jaké jsou hlavní výhody trika? Dozvíte se v recenzi!

on3
x-bionic
on2

Funkční tričko jako druhá kůže

První obléknutí trička X-Bionic mě mile překvapilo. Funkční materiály pro odvod potu jsou skvěle umístěny. Design je taky moc pěkný. Hůř se do něj dostávalo, ale když jsem ho už oblékla, bylo velmi pohodlné, nikde nic netahalo a zdálo se, jako bych na sobě ani nic neměla. Triko je velmi lehké a pohodlné. Velikost jsem zvolila S-M, což je stejná velikost, jako běžně nosím u spodních vrstev.

Co je to technologie Retina?

Lidská sítnice pomocí své nervové tkáně poskytuje mozku ve vysokém rozlišení informace pro tělesnou koordinaci. Tady X-Bionic získal inspiraci a přenesl tuto funkci do vláken svého oblečení. Jemná vlákna jsou precizně zpracovávána do husté tkaniny. Prádlo X-Bionic kombinuje hustotu materiálu přesně podle potřeb. Funkční zóny jsou více zahuštěné a jsou pevně odděleny od sebe. Technologii Retina zajistí ochlazení a vypaření vlhkosti během výkonu, v opačném případě tepelnou izolaci.

retina

Jako byste se vůbec nezpotili

Premiéru mělo triko na Lysé hoře při výběhu i seběhu. Tričko opravdu krásně odvádělo pot. Při výběhu se mi zdálo, že jsem ho ani nezpotila a při sběhu tedy nepůsobilo chladivě. Teploty se pohybovaly okolo -5 stupňů, já měla jen toto tričko, na něm funkční volnější a bylo mi příjemně.

Při dalším testování se mé pocity z trička neměnily. V tričku se aktuálně cítím pořád velmi dobře, je stále stejně pohodlně. Materiál nejeví opotřebení, naopak vypadá stále jako na začátku a také si zachovalo své vlastnosti.

Technologie ideální termoregulace

Intenzivní sportovní aktivity si žádají udržení optimální tělesné teploty 37°C. V zimě hrozí podchlazení, v létě zase přehřátí. Když pot, který nás ochlazuje pohltí oblečení, vyvolá to pocení v ještě větší míře. Podle studií tento jev spotřebuje až 97 % energie. Na sportovní výkon tak zbývají pouhá 3 %, což pojďme si říct, je silně demotivující.

Oblečení X-Bionic vás ochlazuje, když se potíte a naopak zahřívá, když je to potřeba. Váš pot bude fungovat ve prospěch vašeho výkonu. Materiál umožňuje nechávat na kůži prostor pro tenkou vrstvu potu, která zajišťuje ochlazení. Nemusíte se bát v tričku vyběhnout i za vyšších teplot.

X-bionic termoregulace

Závěrem

Materiály hodnotím na jedničku. Kde má tričko X-Bionic ACC odvádět pot, tam ho odvádí, a kde má naopak udržovat teplotu, tam ji udržuje, takže za mě veliká spokojenost. Triko plní svou funkci výborně, splňuje všechny vlastnosti, které by funkční tričko mělo mít a lepší spodní vrstvu jsem ještě neměla. V tričku budu běhat i nadále, je velmi pohodlné, ale nebudu jej používat jen na běh. Stejně ho využiji i na turistiku a cyklistiku.

x-bionic2
xbionic

Výhody  

  • Funkčnost
  • Odvod potu
  • Pohodlí
  • Udržení tepla

Nevýhody 

  • Těžší oblékání
  • Vyšší cena

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze funkční triko X-Bionic

Recenze: Funkční triko, které dokáže využít pocení ke zlepšení sportovního výkonu, to je X-Bionic ACC

Představte si funkční triko, které dokáže chytře využít pocení ve váš prospěch a podle potřeby vás při sportovním výkonu ochladit, nebo naopak zahřát, navíc je pohodlné jako druhá kůže. Přesně takové je triko od X-Bionic ACC, které pro nás otestovala vytrvalostní běžkyně Monika Stejskalová. Jak fungují technologie X-Bionic v praxi a jaké jsou hlavní výhody […]

průvodce výběru batohů

Průvodce batohů Salomon: Pomůžeme vám vybrat ten pravý na běh, turistiku nebo cesty do práce

Když přijde na výběr batohu, máte tolik možností, až z toho může jít hlava kolem. Ultramaratoncům se bude hodit co nejlehčí běžecká vesta, turisti naopak ocení odolnost a praktičnost. Mezi batohy značky Salomon najde každý svého favorita. Jak tedy vybrat ten pravý batoh? Potřebujete praktický batoh na různé sportovní aktivity? Tak právě pro vás jsou […]

recenze čelovka Petzl Nao RI

Recenze: Skvěle osvítí terén a sama mění intenzitu svícení, to jsou podle Tomáše Štveráka výhody čelovky Petzl Nao RI

Tomáš Štverák je novopečený vítěz letošního ročníku extrémního závodu na Lysou horu – LH24. Po 24 hodinách v mrazu měl v nohách těžko uvěřitelných 160 kilometrů a nastoupaných 10 700 výškových metrů. A protože polovinu trasy absolvoval ve tmě, měl skvělou příležitost otestovat čelovku Nao RI od Petzl. Jak se mu osvědčila? Jaké jsou její […]