Recenze: Merrell Vapor Glove 3 pod ostrým testem fyzioterapeutky Kláry Vomáčkové

Zpět

Ve zdravé botě má člověk dostatek prostoru pro prsty, měla by být lehká, pružná a bez zbytečného podpatku nebo zúžené zvednuté špičky. Barefoot boty nás učí opět vnímat dopad a lépe zapojují prsty do celkové opory – vysvětlil jsme si v rozhovoru s fyzioterapeutkou Klárou Vomáčkovou: Barefoot pomůžou s bolestí kolen i zad, vrací našemu chodidlu oporu, vysvětluje fyzioterapeutka Klára Vomáčková

Požádali jsme Kláru, aby pro nás otestovala libovolné barefoot boty Merrell a ověřila si, zda splňují její požadavky. Vybrala si Vapor Glove 3 a tady jsou její pocity. 

Klara-Vomackova

Boty naplňují všechny náležitosti barefoot obuvi a zároveň jsou velmi lehké. V porovnání s ostatními modely Merrell – tedy Glove 4, 5 nebo Glove Move – mají ještě tenčí podešev. Ta je s úpravou vibram, která zajišťuje kvalitu a životnost podrážky, což můžu i ze své předchozí zkušenosti potvrdit.

Skoro jako naboso

Drop (rozdíl mezi výškou paty a špičky) je jako u všech barefoot nulový. Bota je pružná ve všech směrech a chůze je tak opravdu skoro jako naboso. I když jsou boty vhodnější pro užší nohu, je prostor pro prsty dostatečně velký, což je naprosto klíčové kritérium. Právě díky tomu dokážeme lépe zapojit naše prsty a vrátit jim výraznější funkci opory.

Směr palce je v ose 1. metatarzu mediálním směrem (pozn. red. - rovně ve směru nártu). To umožňuje jeho optimální zapojení při chůzi. Boty jsou vhodné do města, fitka i do přírody. Při chůzi byste v barefoot botě neměli mít pocit, že se noha přizpůsobuje botě, ale naopak. Bota ve výsledku nohu pouze chrání proti vnějším vlivům (chlad, špína, nebezpečné povrchy), ale nijak nohu neomezuje.

DSC00058
DSC00051

Do města, do gymu i do lesa

Sama v těchto botách chodím na procházky, ale i cvičím. Jsou opravdu multifunkční, ale nezapomeňte, že nohu je potřeba na specifickou zátěž pomalu adaptovat. Troufnu si také říct, že je můžeme nosit celoročně. I v suchých zimách je tato bota komfortní. Dle zvoleného materiálu si pak můžete vybrat konkrétní typ, který více, nebo méně odolává vodě.

Doma mám boty Merrell dokonce dvou variantách – jedny do fitka na cvičení a druhé na „parádu“ na ven. Můj první model těchto bot mám už dva a půl roku a stále drží!

Pokud potřebujete větší podporu pro vaše chodidlo, doporučuji vybírat i z dalších modelů, které mají vyšší podešev. Hrubší podrážku oceníte například při běhu v přírodě, ale zde bych znovu upozornila, že nazutím barefoot obuvi se jako lusknutím nevyřeší všechny problémy vašeho chodila, na tento typ bot je potřeba si zvyknout a nemusí sedět každému. Drtivá většina populace ale benefity barefoot v delším horizontu ocení.

VÝHODY

  • imitace chůze naboso s mechanickou ochranou nohy
  • lehké a pružné  
  • dostatek prostoru pro prsty 
  • nulový drop 
  • trvanlivý materiál
  • volnočasové i sportovní boty 

NEVÝHODY

  • opatrně při specifické zátěži
    (vzpírání, běh…)
  • nevhodné do zimy (sněhu) a mokra

TIPY NA DALŠÍ MODELY BAREFOOT

Barefoot pomůžou s bolestí kolen i zad, vrací našemu chodidlu oporu, vysvětluje fyzioterapeutka Klára Vomáčková

14. 4. 2021

Barefoot neboli přirozená obuv se v posledních letech těšila vyšší pozornosti. Jaké jsou z odborného hlediska výhody a nevýhody barefoot v porovnání s klasickou obuví jsme se zeptali fyzioterapeutky Kláry Vomáčkové.

Číst dál

Minimalistické boty s maximálním citem v chodidle. Objev barefoot kolekci Merrell

14. 4. 2021

Tradiční značka Merrell je zárukou kvality hned v několika kategoriích obuvi. Po turistických, každodenních a běžeckých botech nezůstává pozadu ani mladší minimalistická řada Barefoot, kterou vám nyní představíme.

Číst dál