Vyšší tlumení vs. dynamické zrychlení. Jaké jsou další rozdíly mezi objemovými a tempovými běžeckými botami?

Zpět

Každý ví, že se běžecké boty dělí na trailové a silniční. S dalším dělením na objemové a tempové to už možná může být trochu problém. I ty nejrychlejší závodní boty můžou na první pohled vypadat jako tlumené objemovky. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi objemovou a tempovou botou a na jaké běhy se hodí? Dozvíte se to v našem článku.

FW23 DRX BLISS -62

Objemové boty

Největší a nejpopulárnější kategorie je právě ta objemová. Objemovky se vyznačují svým komfortem a odolností. I parametry a materiál tomu odpovídají. Když uvidíte na polici v obchodě nebo na webové stránce objemovku, pravděpodobně nejvýraznější bude tlumící vrstva. Jejím hlavním úkolem je tlumit sílu způsobenou dopady na povrch a zpříjemnit tak nabíhané kilometry. Podešev je z větší části krytá pryží, aby nedocházelo k jejímu rychlému obrušování. Častěji mají objemové boty i vyšší drop, ale není to už dnes pravidlem. 

Pro koho jsou objemové boty vhodné?

Zde je odpověď jednoduchá. Pro všechny! Vůbec nezáleží na tom, jestli jste rychlý, nebo pomalý běžec. Pokud s během začínáte, rozhodně sáhněte po modelu z této kategorie. V běžeckých začátcích vám objemovky díky vyššímu tlumení odpustí některé chyby v technice. Nabízí vyšší ochranu chodidla, protože nemusí tolik šetřit na váze a použití materiálu. Také vydrží více kilometrů. Jste-li už zkušený běžec, na volné klusy a dlouhé tréninky se vám objemovky rozhodně také hodí.

Brooks Ghost Max
Hoka Clifton 9
Salomon Aero Blaze
Asics Gel-Kayano 30

Nový trend v objemových botách: maximalistické boty

Maximalistické boty jsou trendem této doby a není divu. Nabízí velký komfort a pocit, že běžíte po obláčcích. Chrání vaše chodidla před tvrdými nárazy jak jen to jde. Jsou vhodné pro regenerační běhy a výklusy, kdy jsou vaše nohy unavené. Hodí se také na sbírání kilometrů, případně i na dlouhé závody, když dáváte přednost komfortu před rychlostí.

Pokud se řadíte do vyšší váhové kategorie, bolí vás klouby nebo záda, mohou být maximalistické boty tou správnou variantou.

Asics Gel-Nimbus 26
Hoka Bondi 8
Brooks Glycerin 21
Salomon Glide Max

Tempové boty

Chcete-li běhat rychleji, závodit, zařazujete tréninky rozvíjející rychlost, pravděpodobně vám objemovky stačit nebudou. Pro tyto účely jsou tady modely z kategorie tempových bot. Mohou na první pohled vypadat podobně jako objemovky, ale při porovnání váhy uvidíte rozdíl. Jejich vlastnosti pomáhají běžci dosáhnout jeho rychlostního potenciálu. Výrobci se je snaží udělat co nejlehčí. Proto mají velmi tenký, prodyšný svršek s minimem ochranných a zpevňujících prvků. Tlumící pěna je rovněž odlehčená a velmi responsivní. Správně navržené tempovky vás doslova nutí běžet a jejich konstrukce počítá s došlapem na střední část chodidla. Tlumení je z materiálů jako je PEBA, superkritická pěna nebo pěna na bázi dusíku. Podešev je opatřena pryžovou vrstvou na místech, kde je to nejvíce potřebné. Díky těmto vlastnostem musíte počítat s o něco nižší životností. 

Pro koho jsou tempové boty vhodné?

Tempové modely jsou nejlepší volbou na všechny rychlé tréninky případně závody. Zařazujete-li do tréninku intervaly, fartleky nebo tempové úseky, v tempových modelech se vám poběží s menším úsilím než právě v objemovkách. Pokud nechcete závod běžet vyloženě v karbonových závodních botách, sáhněte právě po tempovkách, které jsou i cenově dostupnější. 

Brooks Hyperion
Hoka Mach 6
Salomon Phantasm
Hoka Zinal 2
Asics Novablast 4

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze běžeckých bot Brooks Catamout

Recenze: Porovnání trailových běžeckých tempovek Brooks Catamount 2 vs 3. Co nového přinesla třetí generace?

Americká značka Brooks je známá a oblíbená především v silničním sektoru. Posledních pár let jde ale pořádně vidět i v trailu a model Brooks Catamount je toho důkazem. Druhá generace Catamountu byla svižná, ale zároveň pohodlná a vypořádala se téměř s každou terénní výzvou. Dokázali v Brooksu tento model vylepšit a posunout ještě o kousek […]

Volnočasové boty

TOP VÝBĚR: 10 našich nejoblíbenějších volnočasových modelů pro rok 2024

Musí se pro krásu trpět? To rozhodně neplatí pro naši volnočasovou obuv. Kromě toho, že jsou to designovky, které jen tak nevyjdou z módy, jsou i skvěle komfortní. Chcete si v nich občas zasportovat, zajít si na procházku do lesa nebo strávit den u vody? V našem výběru najdete deset volnočasových modelů, které se mezi […]

SLAB Ultra 10

Recenze: Běžecká vesta S/LAB ULTRA 10 pojme vše potřebné na závody i tréninky. Při běhu ji vůbec nebudete vnímat

Na dlouhých závodech nebo bězích se neobejdete bez běžecké vesty. Ta na rozdíl od batohu na zádech neskáče a vše potřebné máte po ruce. Většina závodníků mívá vesty od Salomon. Tato značka je mezi vestami leaderem. Jsou totiž jako vaše druhá kůže a jsou propracované do nejmenších detailů. Prémiovou novinku Salomon S/LAB Ultra 10 otestoval […]