4 nejlepší běžecké trasy na Tenerife a jak se na ně vybavit

Zpět

Každý rok vyrážím s kamarádkami přes jarní prázdniny objevovat kouzla trailů v exotických krajích. Loni jsem byla proběhat Madeiru, letos jsme se vydaly ještě o kousek dál - na Kanárské ostrovy, konkrétně na nejvíc kopcovité Tenerife se sopkou Pico del Teide, vysokou přes tři a půl tisíce metrů nad mořem. Zdá se vám Tenerife jako nudná destinace pro turisty na pláži? Vůbec to tak není! Prožily jsme parádní týden v různých typech přírody a já pro vás mám hned čtyři nápady na netradiční běžecké trailové trasy. Počítejte s tím, že rovinu na nich nenajdete a díky převýšení nadchnou i pravé milovníky kopců. Pro chodce pak mohou být inspirací na celodenní výlet. A na všech z nich si užijete nevšední výhledy - převážně právě na Pico del Teide. Tak pojďme na to!

Ilustrační od moře-2

Z Adeje po trase Camino de Teresme - taková vrchařská etapa

První výlet jsme začaly zlehka a jedná se zároveň o nejkratší výlet. Zaparkovaly jsme v městečku Adeje a kolem přírodní rezervace Inferno (kterou také doporučuji navštívit, je placená, je nutné si vstup dopředu objednat a je to přeci jen hodně turistické) jsme vyrazily po žluté trase PR-TF 71. Značení je obecně na Tenerife moc fajn. Barvy ne vždy sedí, ale když se jinak budete držet značek, ve většině případů není potřeba ani tolik koukat do mapy nebo mít navigaci v hodinkách. 

Naším cílem byla vyhlídka u Boca del Paso. Cesta vzhůru byla plná kamení, kroucených cestiček a kaktusů všech možných druhů. A celá vedla po slunci. Vyběhly jsme ještě kousek nad vyhlídku až k rozcestí s další dálkovou trasou. Tam jsme se chvilku kochaly přírodou kolem nás a vydaly se zpět k autu stejnou cestou. Dolů je terén vždy náročnější než nahoru, proto tady doporučím běžet opatrně. Odpoledne jsme už narazily na pár turistů. Je tedy lepší sem vyrazit ráno a máte vše úplně pro sebe.

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/ganosekole

Celková délka: 10 km 

Převýšení: 780 m

Vrchol Boca del Paso
1. Kaktusy a výhled-2 (1)

La Orotava - Guajara - na druhou stranu, než kam jdou všichni

Druhý tip vám dám doslova pod Pico del Teide. Výšlap na sopku jsme také absolvovaly, ale to vám tady jako tip dávat nebudu. My se naopak rozhodly vydat na druhou stranu. Zaparkovaly jsme u restaurace Marmitia, kde je dobré přijet ráno, aby bylo místo. U restaurace je obchod se suvenýry, občerstvení a toalety. Naším cílem byl vrchol hory Guajara ve výšce 2 718 m. Tento výlet už je lehce běžecky náročnější a to díky nadmořské výšce. Celou dobu jsme se pohybovaly ve výšce nad dva tisíce metrů nad mořem. Je to super trénink, pokud vás lákají traily v horách, ale počítejte s tím, že se lehce hůř dýchá a běží. 

 

Po startu jsme se vydaly po červené dálkové trase Camino de Chasna, GR 131 na vyhlídku Degoliada de Guajara. Je zde krásný výhled na Pico del Teide i s popiskem, jak taková sopka pracuje a jak kopec vzniká. Pokračovaly jsme dál až na rozcestí s cestou číslo 15. Zde dálková trasa končí, ale číselné označení je pro celou trasu. Až jsem byla překvapená, jak byla tato méně frekventovaná trasa dobře značená. Po cestě jsme stoupaly stále vzhůru na vrchol Guajara, kde stála vůbec první horská observatoř. Jsou zde ještě patrné její obvodové zdi a ikonické okno s výhledem na sopečný vrchol. Krásné místo, kde jsme ale potkaly skupinku turistů a tak jsme se moc nezdržely.

 

Zpět jsme pokračovaly dál po cestě číslo 15 s dechberoucími výhledy. Ale je třeba se připravit na náročný terén, hodně kamení a úzkých cest. Cesta doslova pro milovníky technických trailů. Celou dobu vidíte cílovou stanici - opět restauraci a parkoviště, ale zdá se to až nekonečné. Nejhorší je odlepit oči od kamenů na zemi a kochat se výhledy. Stálo to ale za to. Dole už jsme se napojily na původní červenou trasu a zakončily výlet dost špatným kapučínem v restauraci. To vám moc nedoporučím si dávat.

 

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/gokoguhoho

Celková délka: 11 km 

Převýšení: 680 m

Okno na vrcholu Guajara
Okno na vrcholu Guajara
Já a vrchol Pico del Teide v dálce
Já a vrchol Pico del Teide v dálce
2. Skály všude kolem-2

Moje vybavení a tipy na běhání po Tenerife

Než vám prozradím další dva tipy, pojďme se podívat i na tu praktickou stránku věci - v čem jsem na Tenerife běhala. Terén je na ostrově velmi proměnlivý a ve většině případů naprosto suchý a plný kamení. Dost jsme se tomu smály, že je to země tisíce kamenů. Chce to tedy boty, které se nezaleknou ostrých kamenů, trnů a nějakého toho okopnutí. Jely jsme jen s malým příručním zavazadlem. Na celý pobyt jsem teda měla jedny boty. Běhala jsem v nich, ale taky chodila po městě, na nákup nebo po pláži. Zkouška tedy fakt těžká, protože jsem chtěla, aby zvládly všechno. Vybrala jsem si trailové boty Brooks Catamount 2. A byly skvělé! Určitě jsem ocenila dobrý vzorek a užší kopyto kvůli často nestabilnímu povrchu. Velmi důležité je, aby na takový terén měly boty okop na špičce. Zakopávala jsem bohužel opravdu často. 

 

Ke kvalitním botám je pak třeba mít s sebou běžecký batůžek. Většina Tenerife je naprosto bez vody a i zde se nedoporučuje pít voda z kohoutku. Takže jsme stále vodu tahaly s sebou. V horách sice občas nějaká ta chata je, ale všechny traily, které jsme běhaly, byly bez možnosti si vodu kdekoli dopustit. Sáhla jsem po osvědčené vestě od Salomonu s kapacitou 10 l a stačila akorát. Měla jsem s sebou vždy vodu, nějaké jídlo, větrovku pro případ zhoršení počasí, powerbanku (často je fakt špatný signál a bez telefonu být nechcete) a zbylo i místo na suvenýry.

 

Jinak co se týká oblečení, tak není třeba se bát zimy. V době našeho pobytu v únoru bylo na Tenerife krásných 25 stupňů a v horách pak kolem 15. Vše jsme zvládly v krátkém tričku a kalhotách. Dokonce ani na Pico del Teide nebyla taková zima a stačil nám dlouhý rukáv. Určitě nezapomeňte sluneční brýle a čepici. Opět na většině míst bylo celou dobu minimum stromů a stálé slunce. Jo a opalovací krém! Kanárské ostrovy mají vysoké UV záření a je potřeba pokožku chránit i když je pod mrakem. Pak už vás nic kromě bolavých nohou z kopců (ano, já první dva dny dost trpěla) nezastaví.

IMG_3564-2

El Tanque - traily přes lávové pole

Při plánování třetího běžeckého výletu jsme chtěly prozkoumat střed ostrova. Vzala jsem si na pomoc svoje běžecké hodinky Suunto, kde mi aplikace ukázala oblíbené běžecké trasy v okolí. Pokud to neznáte, určitě doporučím v cizích místech využívat. Najdete tak často kouzelné cestičky místních běžců. Třeba jako já při tomto výletu. 

Tahle trasa měla totiž naprosto všechno. Je běhavá, vede krásným krajem, plná epických výhledů a vrcholu kam se jen člověk podívá. Zároveň je jako první hezky běžecká a lze ji vlastně jakkoliv natahovat a zkracovat. 

Zaparkovaly jsme v San José de Los Llanos u místního tábořiště Zona de Acampada. Pěkné místo s posezením a sociálním zařízením je skvělý start i cíl výletu. Tuhle trasu jsem si proběhla sama. Vydala jsem se po žluté trase PR-TF 51 kousek přes vesnici dál na Camino de Santiago de Tenerife. Jak je nějaká trasa takto chodecká, můžete počítat s příjemným terénem a upraveným chodníčkem. Tady tomu nebylo jinak. V celé oblasti jsou na každém rozcestí cedule určující směr a najdete na nich i počet kilometrů, který vás k cíli čeká. Můj směr byla sopka Chinyero, i když jsem věděla, že až na ni dnes nedoběhnu. Šla jsem opět po výhledech, které jsem se vám rozhodla ukázat. 

Můj cíl byla protější Montana de la Cruz s výškou 1 521 metrů. Krajina se vám u této trasy nádherně mění pod nohama. Ze začátku plná borovic, lesů, pak lávových polí a černých vrcholů. Po vrcholu jsem pokračovala po žluté PR-TF 43 zpět kolem Montana Negra až k autu. Pokud budete chtít lehčí okruh, na kterém uvidíte všechny krásy ostrova jako na dlani, tak je to tento. Byla jsem unešená.

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/forarolaka

Celková délka: 14 km 

Převýšení: 475 m

Camino de Santiago de Tenerife
Camino de Santiago de Tenerife
Lávové pole kolem Chineyera
Lávové pole kolem Chineyera
Stoupání na Montana de la Cruz
Stoupání na Montana de la Cruz

Arafo, La Orotava - po stopách smrti

Tento trail nejde bohužel nazvat jinak. Vyrazily jsme do kraje, který byl velmi masivně zasažen požárem na konci loňského roku. Hořelo zde dlouho a velmi intenzivně. Není to tolik turistická oblast. My jsme se ji ale rozhodly prozkoumat. Trasa výjimečně nebyla jeden kopec nahoru a jeden dolů, ale příjemně houpavá. Zároveň byla také s největším převýšením a nejdelší. Nepotkaly jsme na ni ani živáčka a měly vše jen pro sebe. A pěkně si daly do těla.

 

Auto jsme zaparkovaly u silnice TF 523 kousek od začátku cesty Camino de Candelaria de Santa Uršula - modré značky. Na rozcestí jsme se vydaly po červené GR 131, kterou jsme potkaly i na druhém výletě. A tady už vše začalo. Černé ohořelé stromy, žádná zvířata, pusto, prázdno a klid. Na zemi opadané jehličí a ohořelé cedule. Děsivá scenérie zničené přírody, která to ale jen tak vzdát nechtěla. Na spoustě stromů už rašily nové větvičky a rostly menší stromky. Neskutečné. Hořelo tady před čtyřmi měsíci. 

 

Naším cílem byl výhled Portillo el Topo - na co jiného, než na Pico del Teide. Tato hora je tak magická a z každé strany úplně jiná. Dál jsme pokračovaly kolem skal dolů na taky známou Camino de Santiago de Tenerife. Seběh to byl slušný a na suchém jehličí to dost klouzalo. Bohužel pádu jsem se taky nevyhnula. Jak jsme doběhly dolů, vydaly jsme se po cyklistické cestě zpět nahoru. Řešily jsme, že po asfaltu se nám nechce, ale cyklostezka to byla terénní, taková širší zpevněná cesta, rozhodně nic na silniční kolo. Cesta se kroutila a stoupala a stoupala.

 

Jsou zde dvě varianty výstupu - buď můžete po širší zpevněné jemně stoupat, nebo to vzít po turistické kolmo vzhůru. To je místy dost adrenalin, lezla jsem to i po čtyřech a někdy hledala cestičku a poničené značení. Tady jsem telefon a mapu vytáhla víckrát a určitě doporučuji cestu sledovat pečlivě. Rovnější pasáže šly krásně běžet a krajina postupně ožívala. Po modré jsem se dostala zpět na původní červenou a k autu. Zase takový úplně jiný výlet a věřím, že za půl roku nebude po požáru ani památky. 

 

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/gujovemure

Celková délka: 22 km 

Převýšení: 1 130 m

Vyhlídka Portillo el Topo
Vyhlídka Portillo el Topo
Nástup a hledání začátku značky po hlavní silnici
Nástup a hledání začátku značky po hlavní silnici
La Orotava a stromy zničené od požáru
La Orotava a stromy zničené od požáru

Byla to pěkná jízda!

Moc jsme si naše malé soustředění na Tenerife užily. Je to exotická země, kde se běhá, jezdí na kole, sportuje o sto šest. Je tak příjemné se v zimě otočit někam do hor a do tepla. Zkoušeli jste to taky? My už plánujeme, kam se vydáme příští rok. A zas vás vezmu s sebou, pokud budete chtít.

3. Těsně pod vrcholem výhled na Pico del Teide-2 (1)

Další články ze světa sportovního vybavení

Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]

Asics Novablast 4

Recenze: Novinka Asics Novablast 4 je dokonale propracovaná, lehká a tlumená silnička pro krátké i delší trasy

Novablast 4 od japonské značky Asics je tlumená a zároveň lehká a stabilní silniční bota. Testerka Soňa je vyhrála v naší soutěži a brala je na kratší i delší  běhy na různorodých površích. Jak se jí v nich běhalo a jak si vedly v porovnání s dalšími silničkami, které má doma v botníku? Splnily boty […]

Salomon Index 03

Salomon Index.03 jsou pohodlné boty pro běh i volný čas, které po obnošení snadno zrecyklujete

Salomon Index.03 je už třetí generací silniční boty, která se výborně hodí na nenáročné běhání po městě i dlouhé procházky jednoduchým terénem. Salomon tímto modelem reaguje na požadavky zákazníků, pro které je důležitá ekologická udržitelnost produktů, které používají. U tohoto modelu lze například snadno oddělit spodní část boty od svršku, kdy po obnošení Salomon pěnu […]