Zima a chlad spoustu běžců zbytečně odradí. Přitom se stačí správně obléct a z výběhů v sychravém počasí se může stát naše oblíbená relaxační kratochvíle. Máme pro vás několik užitečných tipů, jak vyzrát na běh v zimě, a jak se správně obléknout.

Hodně z nás má při pohledu na mokrou nebo zasněženou cestu potřebu obléct se až příliš. Správně bychom měli oblečení vybírat tak, jako by bylo venku pocitově asi o 10 °C více. Předejdeme tak nadměrnému pocení, čímž omezíme riziko podchlazení a zachováme si i správnou hybnost kloubů.
Vrstvení je základ
Lepší je zvolit více tenčích vrstev, které můžeme libovolně sundávat. Základem je první vrstva z funkčního materiálu, která transportuje pot dál od těla. Následovat může druhá vrstva, například z fleecového materiálu, který příjemně zahřeje. Třetí má za úkol ochránit před vnějšími vlivy, proti profouknutí nebo promoknutí. A pokud se teplota blíží k nule, zapomenout bychom neměli na rukavice a samozřejmě čepici (nebo čelenku), abychom předešli omrzlinám na odhalených částech těla.









Jaké boty vzít na zimní běhy?
Pro maximální komfort při běhu po mokrém nebo měkkém podkladu se při výběru bot dívejme na přilnavost, voděodolnost vnějšího materiálu a výšku bot. Letní tenisky nechte skutečně na léto a na zimu si pořiďte odolnější boty, které vám vydrží i několik let.






A co dalšího se hodí mít s sebou?
Pokud běháme večer nebo brzo ráno, když je ještě tma, nezapomínejme na reflexní prvky, případně čelovku. Obecně, když vyrážíme z domu v denní době, kdy se teplota mění, nejjednodušším řešením je vzít si s sebou jeden kus oblečení do lehkého batůžku navíc a podle situace se přizpůsobit.
Nepodceňujte rozcvičku
Před vyběhnutím nepodceňujme poctivé zahřátí a mobilizaci kloubů, naopak se zbytečně staticky neprotahujme, naše tělo na to v tu chvíli není připraveno a mohli bychom si něco natáhnout. I pět až deset minut správné rozcvičky je mnohem lepších než nic. Ve správné rozcvičce by neměla chybět běžecká abeceda.
Zimní trénink je vhodnější pro budování vytrvalosti. Nepřeceňujme zbytečně své síly, a pokud nejsme zkušení běžci, nechme posouvání limitů raději na léto. V zimě volme pohodovější tempo a rozumnou vzdálenost. Po doběhnutí doplňme tekutiny a dejme si pořádné jídlo bohaté na všechny makroživiny. Zejména bílkoviny běžci často podceňují.
Ať to běhá!
Další články ze světa sportovního vybavení:
Lepší sportovní výkon, rychlejší regenerace a další důvody, proč začít používat kompresní ponožky a podkolenky
Kompresní prádlo se stalo za poslední roky trendem ve sportovním oblékání. Není divu! Je vědecky dokázáno, že komprese zlepšuje výkon, zkracuje regeneraci a má mnoho dalších výhod. Kompresní podkolenky, ponožky a další stahovací kousky si oblíbili běžci, turisti, cyklisti i cestovatelé. Běháte a nemáte ještě ve skříni kompresní podkolenky? Následujících 5 benefitů vás určitě přesvědčí, […]
Nahoru rychleji a dolů jistěji? Proč vyzkoušet běh s holemi a jak vybrat ty pravé
Ještě jste nezkoušeli běh s holemi? Nebo už patříte k těm, kteří znají jejich výhody a nedají na ně dopustit? Hole vám přidají na rychlosti i stabilitě. V příkrých stoupáních nebo při pozdějších fázích běhu, kdy nohy nespolupracují, jsou skvělým pomocníkem. Jak běhat s holemi a jaké jsou jejich benefity? Jak vybrat ty správné? Pojďme […]
TOP výběr: 10 nejlepších turistických bot pro rok 2023 do lehčího i náročného terénu
Potřebujete boty, se kterými hravě zvládnete vysokohorské túry? Nebo pohodlný kousek na procházky v lese za městem? Připravili jsme pro vás výběr nejlepších modelů pro rok 2023. Ověřeno zákazníky, otestováno testery a zde je výsledek: vysoké pohorky, nízké trekové boty, ale i barefoot varianta. V tomto výběru najde každý svého favorita. Turistické boty Salomon Cross […]