Recenze: Julbo Ultimate jsou pohodlné sluneční brýle se skvělým obrazem nejen pro náročné cyklisty

Zpět

Snem každého cyklisty nebo turisty je bezproblémový výhled na cestu za jakéhokoliv počasí a bez rizika toho, že by si každou minutu vytahoval hmyz z pod oka. Přesně takovou ideu jsem vždy vnímal od značky Julbo, a tak mám ve svém portfoliu hned tři typy brýlí od toho výrobce.

Pravda, dvoje z nich našly své místo primárně ve vysokohorském prostředí. Jedny jsou vyloženě ledovcové, druhé pak pro přechody nižších hor, ale stále pro vysoké vystavení slunci. V Nepálu (Boty, krosna a batoh, které vydržely Himálaj. Jaké vybavení testoval Jan Caha pod Everestem?) doslova bodly, a tak jsem rád, že se dnes mohu podělit o pocity z třetích, které jsem dostal od Sportovny k recenzi.

MicrosoftTeams-image (89)

Julbo Ultimate je název, který signalizuje řadu těch nejvyšších brýlí s maximální ochranou, skvělou propustností a hlavně s komfortním použitím. Nečekal jsem od nich nic míň. Rád bych se v recenzi zaměřil právě na tyto faktory. Možná trochu záměrně zmíním ten fakt, že se mi dostaly do ruky brýle v červené barvě. Zcela upřímně, nemám červenou barvu rád a ve svém šatníku skoro nic červeného nemám, takže jsem byl zprvu trochu rozpačitý.

Je ale pravdou, že ona červená dost přispěla výraznosti brýlí a nakonec jsem si na ně v kombinaci s oblečením do červené a modré zvykl. Navíc, červené brýle jsem nedostal jen tak, aby mě ve Sportovně poškádlili, výrobce udává, že červená skla jsou optimální pro běžkaře, lyžaře, silniční cyklisty nebo jezdce na horských kolech, protože zvyšuje kontrast terénu. Pryč ale od barvy, pojďme k funkčním aspektům, které mě logicky zajímají na brýlích nejvíce:

1. Pohodlnost v nošení

Když si nasadíte brýle na chvíli při řízení auta nebo na krátkou procházku, tak je vlastně jedno, jak pohodlné jsou. Vydržíte to. Zkoušeli jste ale někdy jet na kole déle jak 5 hodin, dokonce sedět v sedle 10 hodin a více? Já občas tohle sebemrskačství absolvuji a nejen, že prosím svoje spodní partie aby vydržely nápor sedla a kilometrů, ale také poctivě vnímám, jak otlačené mám uši a nos. U mnoha brýlí se tomu nevyhnete. U jiných Julbo také, ale konkrétně tyto díky silikonovým nožičkám bez zbytečného tlaku skvěle drží a nebolí. Pro mě zásadní věc! 

Julbo1
Julbo2

2. Kvalita vykreslování obrazu

Často se stane, že brýle dostatečně nepodtrhují vše, co vidíte normálně bez nich. Na kole, to může být fatální. Drobné výmoly, nerovnosti nebo snad nepořádek na silnici vás ve vysoké rychlosti mohou stát nejen rozbité kolo, ale také nechtěná zranění. A to není nic, o co byste na dlouhých cestách stály. 

Důležitým aspektem tedy je, jak moc brýle propouští reálný obraz, jak vykreslují detaily a při nízkém podzimním slunci také to, jak ho dokáží odclonit. To vše je u těchto brýlí podtrženo správně. Opět mám možnost srovnávat s předchozím Julbem, kde ne vše a vždy bylo viditelné tak, jak bych si představoval. Nicméně u těchto jsem neshledal problém a po prvních vteřinách, kdy si zvykáte na tmavší prostředí, je vše čisté a hezky vykreslené.

3. Barvy a zatmavení

Od slunečních brýlí očekáváte, že ve slunečných měsících bude vše skvěle zatmavené a po pár hodinách koukání na světlé plochy nebudete hledat kapky do očí. I v tomto rozměru fungují brýle výborně. Tmavost stupně 3 dává dostatečnou oporu vašemu zraku, abyste byli schopni bez obtíží odolávat celodennímu slunečnímu svitu.

Zároveň mě vždy potěší, když není vše jen o trochu tmavší a více šedé, ale když brýle dokáží lehce zvýraznit barvy, jako byste aplikovali instagramový filtr. A to právě Julbo dělají. Ba co více, pokud se náhle změní světelnost, například se slunce schová za mrak nebo projedete tunelem, tak vás tmavost automaticky neodsoudí k pádu na zem, ale propustí i jemné světlo tak, aby rozumná viditelnost zůstala zachována.

4. Mechanická ochrana proti vnějším vlivům

Co tou ochranou myslím? Cyklobrýle by měly zakrývat oči tak, aby neproklouzla ani muška nebo nečistoty ze silnice. Případně, aby vám nefoukalo do očí. To se ani za silného větru nestalo, což opět kvituji s povděkem.

Julbo3
Julbo4

Abych tedy shrnul svůj dojem z brýlí Julbo Ultimate – funkčnost je opravdu vynikající. Nebudu je přehnaně vychvalovat do nebes, jsou přeci jen červené 🙂 A taky se mi po prvních třech cestách mírně uvolnila nožička, kterou jsem ale bez problémů zašrouboval zpět a už drží pevně.  Celkový dojem z brýlí je však více než dobrý, takže je sám za sebe rád doporučím jak na kolo, tak do přírody, na běžky nebo turistiku.

Pozn. red.: Rádi bychom dodali, že ikdyž Jenda nemá ve zvyku nosit nic červeného, brýle v této barvě mu náhodou velmi padnou.