Letošní sezóna je našlapaná novinkami od Salomonu. Jednu z nich pro nás otestoval zkušený běžec Patrik Bejček, který má měsíčně v nohách 250 až 350 km. Jak hodnotí nové silniční boty Salomon Glide Max z pohledu stability, tlumení a prodyšnosti? Splnily boty očekávání a pro jaký typ běžců jsou ideální?

Svršek bot Salomon Glide Max – pevný, prodyšný a pohodlný i pro vyšší nárt
Když jsem boty Glide Max vybalil z krabice, na první pohled mě zaujal svršek. Působil na mě hodně mohutně a myslel jsem si, že se mi kvůli němu budou v botách přehřívat chodidla. Omyl. Svršek je skvěle prodyšný a díky jeho tloušťce je i velice pohodlný. Není to totiž takový ten velice tenký materiál, který najdete u všech nynějších karbonových i nekarbonových závodek.
Tkaničky jsou i při větším utažení příjemně odděleny od chodidla a díky tomu vás nikde nic neřeže ani netlačí (testováno i na běhu delším 20 km, kdy už noha lehce začíná otékat). A to ani mě, který má vysoký nárt a v tomhle směru často problém. Dalším benefitem, který svršek poskytuje, jsou pevnější gumové segmenty umístěné kolem mezipodešve, což zajišťuje zvýšenou odolnost svršku. Po zkušenostech vím, že svršek má tendence se v těchto místech častěji trhat. Výše zmínění gumové segmenty však nijak neubírají na jeho pohodlnosti.


Za oblast achilovky si inženýři ze Salomonu zaslouží pochvalu
Co se týče oblasti paty a achillovky, tak i tady Salomon s polstrováním nešetřil. Nenajdete zde sice onen „jazyk“, který napomáhá zmírňování tlaku na achillovky, ale v tomhle případě to ničemu nevadí. Zakřivení patní části spolu s dostatečným polstrováním zajišťuje pohodlí a nestane se vám, že by vás bolely achillovky (tedy alespoň z pohledu konstrukce boty). Za necelých 200 kilometrů, které jsem v botě naběhal, se mi nestalo, že by mě z nich chytala bolest do achillovek, a to jsem na tuto věc hodně citlivý. Za tohle si inženýři ze Salomonu zaslouží velkou pochvalu.
Mezipodešev – velká a ještě větší vrstva tlumící pěny
Mezipodešev Energy Surge je jistě nejzajímavější částí celé boty. Salomon zde vůbec nešetřil a udělal moc dobře. Proč? Protože vám bota zajistí komfortní dopad na tvrdé podložce v kombinaci se skvělým a plynulým přechodem do odrazové fáze. Možná si ze začátku budete připadat, jako při běhu v měkkém a podmáčeném terénu kvůli velkému objemu tlumení. Nenechte se zmást a dejte botám šanci, protože jak si spolu po pár výbězích sednete, nebudete je chtít dát z nohou. Bota se chová na svoje tlumící poměry svižně a dokážete v nich při správné technice v pohodě běžet i tempa pod 4 min/km. Využil jsem ji i na delší tempové běhy. Pokud bych měl tlumení porovnat s modelem od jiné značky, tak by se nejvíce daly přirovnat například k botě Hoka One One Bondi. Troufnu si však říct, že Salomon je o něco tlumenější s výše zmíněným plynulejším přechodem dopad/odraz.
Šířka, váha a drop
S šířkou boty Glide Max budou potěšeni všichni ti, kteří nemají úplně úzké chodidlo. V prostoru pro prsty je kopyto dosti široké a vy se tak nemusíte trápit mačkáním prstů při každém kroku. Nehledě na to, že se díky tomu rapidně zvyšuje stabilita boty.
A co drop? Ten je u Glide Max 10 mm (37 mm pata / 27 mm špička). A co váha? Tak zde je to opět moc pěkné číslo a při velikosti 43 1/3 mají krásných 275 g.

Podešev – držák za sucha i mokra
V neposlední řadě se musíme podívat také na podrážku, která je u každé boty důležitým prvkem. U Glide Max je podrážka skvělá a použitá směs plní svoji funkci přesně tak, jak má. Boty jsem testoval za sucha i mokra. Za sucha netřeba více komentovat, protože boty prostě neklouzaly a při každém odrazu jsem měl pevný pocit pod nohama. Když bylo po dešti a já jsem vybíhal, tak jsem měl obavy, jak se budou boty chovat. Po pár krocích byly však obavy zažehnány.



Stabilita na jedničku
Oporu a stabilitu jsem cítil na každém kroku. Ať už se jedná o dlážděný chodník nebo asfalt, podrážka držela a nepodkluzovala. Když se asfalt změnil v hrubější rozbitou cestu, kde se občas objevila nějaká větší nerovnost nebo kámen, bota překvapivě dobře držela a i stabilita byla velice dobrá, ač se může zdát, že díky výšce boty tomu tak být nemůže. Jediným problémem byly štěrkové a písčité cesty, na kterých boty trošku podkluzovaly, což způsobuje širší podešev v kombinaci s minimální výškou gripu. Tohle se jim však dá odpustit, protože je to přeci jen čistokrevná silnička.
Stav boty po 200 km a odhadovaná životnost
Po necelých 200 kilometrech je podrážka ve skvělém stavu a lze tak předpokládat, že její životnost bude veliká, blížící se 800-1000 km (zaleží však na váze běžce, dopadu a povrchu, po které budete běhat)
Shrnutí na závěr
Hledáte skvělou objemovou botu, se kterou se nebudete bát pustit i do svižnějšího výběhu nebo delšího závodu? Salomon Glide Max kombinují vysokou míru pohodlí spolu s výbornými vlastnostmi podešve a citlivou odezvou tlumící pěny. Třešničkou na dortu je potom, tedy alespoň za mě, skvělý design v této oranžovo bílé variantě. Boty Glide Max můžu s čistým svědomím doporučit na dlouhé tratě i svižnější tréninky.
VÝHODY:
- vysoká míra tlumení s nízkou hmotností
- stabilita
- skvěle držící podrážka za mokra i sucha
- předpokládaná vysoká životnost
- pohodlný, pevný a prodyšný svršek
- design
Zápory:
- širší kopyto, které nemusí padnout běžcům s užším chodidlem





Další články ze světa sportovního vybavení:
Recenze: Funkční triko, které dokáže využít pocení ke zlepšení sportovního výkonu, to je X-Bionic ACC
Představte si funkční triko, které dokáže chytře využít pocení ve váš prospěch a podle potřeby vás při sportovním výkonu ochladit, nebo naopak zahřát, navíc je pohodlné jako druhá kůže. Přesně takové je triko od X-Bionic ACC, které pro nás otestovala vytrvalostní běžkyně Monika Stejskalová. Jak fungují technologie X-Bionic v praxi a jaké jsou hlavní výhody […]
Průvodce batohů Salomon: Pomůžeme vám vybrat ten pravý na běh, turistiku nebo cesty do práce
Když přijde na výběr batohu, máte tolik možností, až z toho může jít hlava kolem. Ultramaratoncům se bude hodit co nejlehčí běžecká vesta, turisti naopak ocení odolnost a praktičnost. Mezi batohy značky Salomon najde každý svého favorita. Jak tedy vybrat ten pravý batoh? Potřebujete praktický batoh na různé sportovní aktivity? Tak právě pro vás jsou […]
Recenze: Skvěle osvítí terén a sama mění intenzitu svícení, to jsou podle Tomáše Štveráka výhody čelovky Petzl Nao RI
Tomáš Štverák je novopečený vítěz letošního ročníku extrémního závodu na Lysou horu – LH24. Po 24 hodinách v mrazu měl v nohách těžko uvěřitelných 160 kilometrů a nastoupaných 10 700 výškových metrů. A protože polovinu trasy absolvoval ve tmě, měl skvělou příležitost otestovat čelovku Nao RI od Petzl. Jak se mu osvědčila? Jaké jsou její […]