Recenze: Maximální tlumení a pohodlí v nových silničních běžeckých botách Salomon Glide Max

Zpět

Letošní sezóna je našlapaná novinkami od Salomonu. Jednu z nich pro nás otestoval zkušený běžec Patrik Bejček, který má měsíčně v nohách 250 až 350 km. Jak hodnotí nové silniční boty Salomon Glide Max z pohledu stability, tlumení a prodyšnosti? Splnily boty očekávání a pro jaký typ běžců jsou ideální? 

recenze Salomon Glide Max

Svršek bot Salomon Glide Max – pevný, prodyšný a pohodlný i pro vyšší nárt

Když jsem boty Glide Max vybalil z krabice, na první pohled mě zaujal svršek. Působil na mě hodně mohutně a myslel jsem si, že se mi kvůli němu budou v botách přehřívat chodidla. Omyl. Svršek je skvěle prodyšný a díky jeho tloušťce je i velice pohodlný. Není to totiž takový ten velice tenký materiál, který najdete u všech nynějších karbonových i nekarbonových závodek 

Tkaničky jsou i při větším utažení příjemně odděleny od chodidla a díky tomu vás nikde nic neřeže ani netlačí (testováno i na běhu delším 20 km, kdy už noha lehce začíná otékat). A to ani mě, který má vysoký nárt a v tomhle směru často problém. Dalším benefitem, který svršek poskytuje, jsou pevnější gumové segmenty umístěné kolem mezipodešve, což zajišťuje zvýšenou odolnost svršku. Po zkušenostech vím, že svršek má tendence se v těchto místech častěji trhat. Výše zmínění gumové segmenty však nijak neubírají na jeho pohodlnosti. 

recenze Salomon Glide Max
recenze Salomon Glide Max

Za oblast achilovky si inženýři ze Salomonu zaslouží pochvalu

Co se týče oblasti paty a achillovky, tak i tady Salomon s polstrováním nešetřil. Nenajdete zde sice onen „jazyk“, který napomáhá zmírňování tlaku na achillovky, ale v tomhle případě to ničemu nevadí. Zakřivení patní části spolu s dostatečným polstrováním zajišťuje pohodlí a nestane se vám, že by vás bolely achillovky (tedy alespoň z pohledu konstrukce boty). Za necelých 200 kilometrů, které jsem v botě naběhal, se mi nestalo, že by mě z nich chytala bolest do achillovek, a to jsem na tuto věc hodně citlivý. Za tohle si inženýři ze Salomonu zaslouží velkou pochvalu. 

Mezipodešev – velká a ještě větší vrstva tlumící pěny

Mezipodešev Energy Surge je jistě nejzajímavější částí celé boty. Salomon zde vůbec nešetřil a udělal moc dobře. Proč? Protože vám bota zajistí komfortní dopad na tvrdé podložce v kombinaci se skvělým a plynulým přechodem do odrazové fáze. Možná si ze začátku budete připadat, jako při běhu v měkkém a podmáčeném terénu kvůli velkému objemu tlumení. Nenechte se zmást a dejte botám šanci, protože jak si spolu po pár výbězích sednete, nebudete je chtít dát z nohou. Bota se chová na svoje tlumící poměry svižně a dokážete v nich při správné technice v pohodě běžet i tempa pod 4 min/km. Využil jsem ji i na delší tempové běhy. Pokud bych měl tlumení porovnat s modelem od jiné značky, tak by se nejvíce daly přirovnat například k botě Hoka One One Bondi. Troufnu si však říct, že Salomon je o něco tlumenější s výše zmíněným plynulejším přechodem dopad/odraz. 

Šířka, váha a drop

S šířkou boty Glide Max budou potěšeni všichni ti, kteří nemají úplně úzké chodidlo. V prostoru pro prsty je kopyto dosti široké a vy se tak nemusíte trápit mačkáním prstů při každém kroku. Nehledě na to, že se díky tomu rapidně zvyšuje stabilita boty.

A co drop? Ten je u Glide Max 10 mm (37 mm pata / 27 mm špička). A co váha? Tak zde je to opět moc pěkné číslo a při velikosti 43 1/3 mají krásných 275 g. 

recenze Salomon Glide Max

Podešev – držák za sucha i mokra

V neposlední řadě se musíme podívat také na podrážku, která je u každé boty důležitým prvkem. U Glide Max je podrážka skvělá a použitá směs plní svoji funkci přesně tak, jak má. Boty jsem testoval za sucha i mokra. Za sucha netřeba více komentovat, protože boty prostě neklouzaly a při každém odrazu jsem měl pevný pocit pod nohama. Když bylo po dešti a já jsem vybíhal, tak jsem měl obavy, jak se budou boty chovat. Po pár krocích byly však obavy zažehnány.  

recenze Salomon Glide Max
recenze Salomon Glide Max

Stabilita na jedničku

Oporu a stabilitu jsem cítil na každém kroku. Ať už se jedná o dlážděný chodník nebo asfalt, podrážka držela a nepodkluzovala. Když se asfalt změnil v hrubější rozbitou cestu, kde se občas objevila nějaká větší nerovnost nebo kámen, bota překvapivě dobře držela a i stabilita byla velice dobrá, ač se může zdát, že díky výšce boty tomu tak být nemůže. Jediným problémem byly štěrkové a písčité cesty, na kterých boty trošku podkluzovaly, což způsobuje širší podešev v kombinaci s minimální výškou gripu. Tohle se jim však dá odpustit, protože je to přeci jen čistokrevná silnička.

Stav boty po 200 km a odhadovaná životnost

Po necelých 200 kilometrech je podrážka ve skvělém stavu a lze tak předpokládat, že její životnost bude veliká, blížící se 800-1000 km (zaleží však na váze běžce, dopadu a povrchu, po které budete běhat) 

Shrnutí na závěr

Hledáte skvělou objemovou botu, se kterou se nebudete bát pustit i do svižnějšího výběhu nebo delšího závodu? Salomon Glide Max kombinují vysokou míru pohodlí spolu s výbornými vlastnostmi podešve a citlivou odezvou tlumící pěny. Třešničkou na dortu je potom, tedy alespoň za mě, skvělý design v této oranžovo bílé variantě. Boty Glide Max můžu s čistým svědomím doporučit na dlouhé tratě i svižnější tréninky.

VÝHODY:

  • vysoká míra tlumení s nízkou hmotností 
  • stabilita 
  • skvěle držící podrážka za mokra i sucha 
  • předpokládaná vysoká životnost 
  • pohodlný, pevný a prodyšný svršek 
  • design 

Zápory: 

  • širší kopyto, které nemusí padnout běžcům s užším chodidlem 
L41764500_5_GHO_GLIDE MAX Vibrant Orange_Wht_Bl
L41768900_5_GHO_GLIDE MAX W Wht_Almond Cream_Te
L41764400_5_GHO_GLIDE MAX LunRoc_Black_Tanager
L41764300_5_GHO_GLIDE MAX Black_White_LunRoc
L41768800_5_GHO_GLIDE MAX W Moonscape_Wht_Angel

Další články ze světa sportovního vybavení:

recenze funkční triko X-Bionic

Recenze: Funkční triko, které dokáže využít pocení ke zlepšení sportovního výkonu, to je X-Bionic ACC

Představte si funkční triko, které dokáže chytře využít pocení ve váš prospěch a podle potřeby vás při sportovním výkonu ochladit, nebo naopak zahřát, navíc je pohodlné jako druhá kůže. Přesně takové je triko od X-Bionic ACC, které pro nás otestovala vytrvalostní běžkyně Monika Stejskalová. Jak fungují technologie X-Bionic v praxi a jaké jsou hlavní výhody […]

průvodce výběru batohů

Průvodce batohů Salomon: Pomůžeme vám vybrat ten pravý na běh, turistiku nebo cesty do práce

Když přijde na výběr batohu, máte tolik možností, až z toho může jít hlava kolem. Ultramaratoncům se bude hodit co nejlehčí běžecká vesta, turisti naopak ocení odolnost a praktičnost. Mezi batohy značky Salomon najde každý svého favorita. Jak tedy vybrat ten pravý batoh? Potřebujete praktický batoh na různé sportovní aktivity? Tak právě pro vás jsou […]

recenze čelovka Petzl Nao RI

Recenze: Skvěle osvítí terén a sama mění intenzitu svícení, to jsou podle Tomáše Štveráka výhody čelovky Petzl Nao RI

Tomáš Štverák je novopečený vítěz letošního ročníku extrémního závodu na Lysou horu – LH24. Po 24 hodinách v mrazu měl v nohách těžko uvěřitelných 160 kilometrů a nastoupaných 10 700 výškových metrů. A protože polovinu trasy absolvoval ve tmě, měl skvělou příležitost otestovat čelovku Nao RI od Petzl. Jak se mu osvědčila? Jaké jsou její […]