Běžkování je vysoce intenzivní aerobní aktivita, u které se zahřejete raz dva, proto se vyplatí vybrat správný outfit. Oblečení by vás mělo chránit před nepřízní počasí a zároveň udržet v teple, když si zrovna dáváte přestávku. Nevhodně zvolené oblečení může výlet na běžkách pěkně znepříjemnit. Inspirujte se našimi tipy a nesáhnete při výběru vedle.
1. Oblékněte se tak, abyste se nepřehřáli
Hlavně začátečníkům se stává, že oblečení správně neodhadnou a obléknou se příliš. Pak dochází k přehřátí a následnému prochladnutí. Vyrážet byste měli vždy s pocitem, že vám je trochu zima. Pokud nemáte oblékání ještě v malíku nebo se chystáte na delší vyjížďku, vezměte si do batohu nebo ledvinky tenkou neprofuk bundu a podvlékací vrstvu navíc.
2. Správné vrstvení oblečení je důležité
Abyste se po celou dobu běžkařského výkonu cítili komfortně a byli v teple a v suchu, přemýšlejte o správném vrstvení oblečení. Každá vrstva má svou funkci a společně tvoří funkční celek. První vrstva odvádí vlhkost od těla a drží vás v suchu, druhá vrstva izoluje před chladem a třetí vrstva chrání před sněhem nebo větrem. U vysoce intenzivních sportovních aktivit, jakou je právě běžecké lyžování, je obzvláště důležitá prodyšnost druhé a třetí vrstvy.
Obecně, když vyrážíme z domu v denní době, kdy se teplota mění, nejjednodušším řešením je vzít si s sebou jeden kus oblečení do lehkého batůžku navíc a vytáhnout ho podle situace.
3. První vrstva z funkčního materiálu je základ
První termo vrstva je základ, který byste měli mít v šatníku, pokud to myslíte s jakýmikoli zimními sporty vážně. Přiléhá na tělo a její funkcí je především odvod potu. Funkční materiály jsou vyrobeny nejčastěji z polyesteru a elastanu. Oblečení je tak rychleschnoucí a dobře prodyšné.
Dnes jsou velmi oblíbené výrobky z merino vlny. Jsou velmi příjemné a spolehlivě zahřejí, ale pokud jezdíte na běžkách ve větší intenzitě, dejte přednost syntetickým materiálům. Vlna absorbuje částečně vlhkost přímo do svých vláken, ale oproti umělým materiálům pomaleji schne. Takže na pohodovější vyjížďku výborná volba, pro intenzivní trénink vsaďte spíš syntetiku. A v neposlední řadě se vyhněte bavlně.
2. Oblékněte bundu a kalhoty, které neprofouknou
Bunda i kalhoty mají za úkol ochránit vás před vnějšími vlivy a nesmí bránit v pohybu. Oblíbeným materiálem pro bundy na běžky je softshell. Ten je poddajný, strečový, odolný proti větru a hned nepromokne. Populární jsou hybridní bundy kombinované z více materiálů. Přední část je odolnější, může být doplněna o membránu. Zádová část a část v oblasti pod pažemi je z funkčního dobře prodyšného materiálu.
Kalhoty přímo určené pro běžkaře mají v přední části větruodolný materiál a vzadu je materiál strečový a prodyšný. Ty jsou společně s softshellovou bundou nejvhodnější variantou i na sjezdy v mrazivému počasí. Pokud ale nechcete hned pořizovat speciální kalhoty, postačí teplejší běžecké legíny. Při nižších teplotách se na ně hodí obléci další svrchní odlehčené kalhoty, které by měly být opět větruodolné.
4. Nezapomeňte na kvalitní rukavice a pokrývku hlavy
Hlavně dámy mají v zimním období často zmrzlé ruce. Na běžkování se určitě vyplatí pořídit kvalitní rukavice. I zde můžeme využít princip vrstvení. Na tenké rychleschnoucí rukavice můžete obléct odolnější rukavice, které neprofouknou, nebo rovnou palčáky. Populární jsou rukavice s návlekem na čtyři prsty. Oblíbené jsou rukavice s poutkem pro snadné uchycení holí.
Nejvíce tepla z lidského těla odchází z hlavy, proto nezapomeňte na čepici nebo čelenku z větruodolného materiálu. Ponožky zvolte vyšší, opět třeba s příměsí merino vlny. Pokud teploty výrazně klesnou a bude foukat studený vítr, nebojte se inspirovat profesionály a nalepte si na obličej tejpy. A nezapomeňte na brýle!
Tip: Pokud běháme večer nebo brzo ráno, když je ještě tma, nezapomínejme na reflexní prvky, případně čelovku.
Inspirujte se našimi radami, ale pamatujte, že každý může mít teplotní komfort odlišný. Rozumně se oblečte, vezměte běžky a hurá do stopy!
Další články ze světa sportovního vybavení:
Recenze: Trailovka Speedgoat 6, to je vyšší stabilita a nižší hmotnost. Jaká jsou další vylepšení bestselleru od Hoky?
Jsou tu nové Speedgoat! Už deset let nám dělá tato řada bot radost a podporuje běžce na dlouhé vzdálenosti. Model má už svoji šestou generaci a je nutno říct, že se dočkal několika změn. Testerka Vanda může porovnat hned několik řad tohoto ikonického modelu. Co se u Hoka Speedgoat 6 změnilo oproti předchozí generaci? Podrobněji […]
Recenze: Sluneční brýle od R2 perfektně drží na obličeji a nemlží se. Jsou ideálním parťákem na běh, cyklistiku i turistiku
Česká značka R2 se specializuje na výrobu brýlí, přileb a dalších doplňků. Možná znáte značku Relax a právě R2 navazuje na její produkci hlavně na poli cyklistiky. Nejen na cyklistiku, ale i na další řadu sportovních a volnočasových aktivit jsou R2 brýle skvělá volba. Proto si je do parády vzali naši ambasadoři a testeři. Jak […]
Příběhy značek: Jak nejstarší běžecký brand Saucony změnil svět běhu a 4 modely, které by vám neměly utéct
Když se bavíme o nejstarší běžecké značce, asi byste netipovali, že jí bude právě Saucony. Její historie se píše už od roku 1898, kdy začínalo běhání vzkvétat a závodilo se na prvních ročnících nejslavnějších světových maratónů. Věděli jste, co znamená znak v logu Saucony? Jaké má značka další prvenství nebo jakými technologiemi se pyšní? Nejen […]