Nahoru rychleji a dolů jistěji? Proč vyzkoušet běh s holemi a jak vybrat ty pravé

Zpět

Ještě jste nezkoušeli běh s holemi? Nebo už patříte k těm, kteří znají jejich výhody a nedají na ně dopustit? Hole vám přidají na rychlosti i stabilitě. V příkrých stoupáních nebo při pozdějších fázích běhu, kdy nohy nespolupracují, jsou skvělým pomocníkem. Jak běhat s holemi a jaké jsou jejich benefity? Jak vybrat ty správné? Pojďme se na to podívat.

Courtney-Dauwalter-LEKI-Ultratrail-FX-One-Superlite-Poles

3 benefity běhání s holemi

Méně námahy pro dolní končetiny

Je logické, že při používání holí zapojíte vrchní část těla –⁠ svaly na rukou, ramenou i zádech. Tím značně ulevíte nohám a velkým kloubům. Například v druhé půlce dlouhého závodu, kde se vám při pohledu na další kopec chce brečet, jsou hole jedním z nejlepších pomocníků. Hole také podpoří správné postavení těla a pomohou proti bolesti zad.

Větší stabilita

Čtyři opěrné body jsou vždycky stabilnější než dva. Další logická záležitost, která vám přidá stabilitu třeba v náročném kluzkém seběhu. Pokud nepatříte k těm, kteří se bez sebemenšího pudu sebezáchovy vrhnou z kopce dolů, i při seběhu jsou hole užitečné.

Rychlost do kopce

Za předpokladu správné techniky použití holí vyběhnete kopec s holemi rychleji. Ve vertikálním kilometru –⁠ skyrunningové disciplíně, kdy na vzdálenosti menší než pět kilometrů nastoupáte jeden kilometr –⁠ téměř všichni závodníci používají hole. Přenesete energii do odrazu i z horní poloviny těla a jak již bylo psáno, nohy nejsou tak přetížené.

Tip z praxe: Běžet závod s holemi, nebo bez nich?

To je určitě individuální záležitost, ale často před závodem slyším otázku: „Běžíš s holemi?” Sama jsem před několik závody na poslední chvíli hole odhodila nebo si je naopak vzala. Proto jsem si stanovila parametry trasy (určité převýšení na danou délku trasy), které stanoví hranici, či vzít nebo ne. Tohle vám může usnadnit jedno z předzávodních dilemat.

leki8

Jak si vybrat hole?

Výhody již známe, teď se můžeme podívat na samotný výběr. Samozřejmě i pro běh můžete použít obyčejné turistické hole. Jsou ale dobré jen pro ty trpělivé a nenáročné. Hned na začátku totiž odhalíte jejich velké nevýhody. Ve většině případů jsou těžké a jejich skládání je velmi nepraktické. Pokud tedy nechcete na rovinatých úsecích nést v rukou zbytečné gramy navíc, sáhněte po trailrunningových holích. Složíte je jedním zacvaknutím a váhu na zádech ani necítíte. 

Trailrunningové hole Leki mají vychytaný systém poutek Shak v podobě rukaviček. Nemusíte si omotávat kluzká poutka kolem rukou, stačí nasadit rukavičky, které stejně jednoduše z holí odepnete. Pomocí těchto rukaviček z příjemného síťovaného materiálu se do holí zapřete a přenesete sílu přímo do jejího středu. Kdo si ale na rukavičky nezvykl, nezoufejte, varianty s poutky mají Leki také.

leki5

Jakou zvolit délku holí?

Velikost holí se obecně doporučuje taková, aby vaše lokty svíraly úhel 90° stupňů při úchopu.

Hole s nastavitelnou délkou

Jedná se o teleskopické hole, které můžete upravit na délku v rozmezí většinou od 100-135 cm. Jsou vhodné v případě, že hole plánujete půjčit parťákovi nebo v průběhu trasy chcete upravovat délku hole. Druhý případ je třeba v závodě trochu komplikovanější, proto se trailrunningové hole vyrábí spíše v určitých délkách.

Hole s pevnou délkou

Složíte je jednoduše pomocí jednoho tlačítka (v případě holí Leki) na krátké tři díly. Ty snadno schováte do vesty nebo vaku.

Tip z praxe pro prudké kopce:

Máte-li hole s pevnou délkou a stoupáte do prudkého kopce, chytněte si hole trochu níže. Pošetříte tak trapézy a ramena. Některé modely mají i prodlouženou korkovou část pod madlem, která vám nebude klouzat.

leki6
leki7

Z jakého materiálu by měly být?

Výběr není nikterak složitý, buď jsou hole z hliníku nebo karbonu. Druhý materiál může ušetřit i několik desítek gramů na váze. Karbon také lépe tlumí nárazy a má delší životnost. Je velmi pevný, ale křehčí než hliník.

Jak hole správně používat?

Jsou dva styly –⁠ soupaž a střídání. Se stylem střídání rukou budete nejefektivnější v mírném stoupání nebo na rovině. Pohyb holí by se měl sladit s pohybem celého těla u přirozeného běhu nebo chůze. Není třeba křečovitě svírat madlo, využijte poutka holí a zaberte silou celých paží. Soupaž je vhodná technika do prudkého stoupání. Tělo je vždy v mírném předklonu.

Během běhu můžete hole pomocí určených poutek připevnit k vestě nebo schovat do speciálního vaku. Návodů, jak připnout hole na určitou vestu, najdete na internetu spousty.

Tip z praxe: Trénink s holemi

Chystáte-li se na závod, kde běžecké hole využijete, určitě s nimi trénujte. V opačném případě vás může překvapit, že kromě nohou vám odumře i vrchní polovina těla.

leki9

Závěrem

Vyzkoušet běžecké hole doporučujeme všemi deseti. Ale platí, že kdo je připraven, není překvapen. Než se pustíte do ostrého testu holí třeba na závodě nebo jiném náročném běhu, sžijte se s nimi na trénincích v místních kopcích. Vyzkoušejte si složení a rozložení holí, ať vás zbytečně nezdržuje. Natrénujte si správnou techniku, aby byl pohyb holí v harmonii s pohybem paží. Za odměnu vám hole ušetří energii a zkrátí regeneraci dolních končetin.

Další články ze světa sportovního vybavení

Náhled Gel-Cumulus 25

Recenze: Asics Gel-Cumulus 25 je dokonale tlumená silniční bota stvořená pro dlouhé tempové běhy

Asics Gel-Cumulus 25 je jedním z nejtlumenějších modelů od japonské značky Asics. Naše ambasadorka Markéta se rozhodla zimní měsíce věnovat přípravě na maraton a při bězích městem jí společnost dělaly právě Asics Gel-Cumulus 25. V její recenzi se mimo jiné dozvíte, na jaké běhy a na jakých površích se jí tento model nejvíce osvědčil. Běžně […]

Objemová bota

Vyšší tlumení vs. dynamické zrychlení. Jaké jsou další rozdíly mezi objemovými a tempovými běžeckými botami?

Každý ví, že se běžecké boty dělí na trailové a silniční. S dalším dělením na objemové a tempové závodní to už možná může být trochu problém. I ty nejrychlejší závodní boty můžou na první pohled vypadat jako tlumené objemovky. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi objemovou a tempovou botou a na jaké běhy se hodí? Dozvíte […]

Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]