Jak se obléct na skialp aneb jedna univerzální vrstva neexistuje

Zpět

Při skitouringové túře se může vystřídat azurová obloha, déšť, vítr a sněžení. Základem je proto mít na sobě a při sobě oblečení, které vás udrží v teple po celou dobu výletu bez ohledu na aktuálně panující podmínky.

 

Je důležité, abyste se při skitouringové túře cítili dobře. Nesmí vám být zima, ale ani se nesmíte zbytečně přehřívat a potit. Každému vyhovuje něco jiného - někdo se rychle zahřeje a nepotřebuje na sobě mít tolik vrstev, zatímco někdo jiný musí mít při podobné intenzitě více teplejšího oblečení. Následující článek vám pomůže při výběru vrstev, které byste při skitouringové túře měli mít na sobě.

ALLROUND_BCT_2022_2023_57
Skier: Dennis Ranalter Location: GAH Sentry Lodge  Photo: Bryan Ralph

Termoprádlo, které přijde přímo na tělo

Základem při oblékání na jakoukoliv sportovní aktivitu je volba spodní vrstvy, která přijde přímo na tělo. Skialpové lyžování není v tomto ohledu výjimkou. Zvolit můžete jak funkční vrstvu ze syntetického materiálu, tak merino.

 

Výhodou syntetických materiálů je, že rychle odvedou pot do dalších vrstev. Rychleji taky uschnou. Pokud se ale ve funkčním prádle z tohoto materiálu budete pohybovat déle, nejspíš se neubráníte pocitu chladu. Chystáte-li se ale pouze v rychlému tempu vyběhnout na kopec a hned rychle sjet do chaty nebo k autu, bude pro vás tato alternativa ideální. Pamatujte ale na to, že po každém výletu byste triko ze syntetických materiálů měli vyprat, aby se nedostavil zápach.

Druhou alternativou jsou pak kousky obsahující merino vlnu. Jejich nespornou výhodou je to, že dokáží hřát i provlhlé. Na druhou stranu potřebují více času na vyschnutí. Abyste se v podvlíkacích vrstvách z merina zbytečně nepotili, zvolte při skitouringových výletech takové modely, které mají gramáž 150-200 g/m2. Ty jsou pro rekreační výšlapy na lyžích ideální.

 

Pokud ze zkušenosti víte, že podvlékací triko při výšlapu propotíte a chcete mít jistotu, že vám při sjezdu nebude ani trochu zima, přibalte si do batohu druhé termo triko s dlouhým rukávem. Převléct se do něj můžete na vrcholu kopce nebo na chatě.

Termoprádlo

Velký přehled modelů termo a funkčního prádla aneb jak vybrat to pravé pro každý typ sportu

 

Připravili jsme pro vás přehled modelů od osvědčených značek a rozdělili jsme je přehledně do skupin, ať víte, po kterém sáhnout, když se chystáte vyrazit na zimní procházku, sjíždět zasněžené svahy nebo si chcete zaběhat. Přečíst článek.

Mikina nebo hybridní bunda jako druhá vrstva

Další vrstvu by měla tvořit funkční mikina, která by měla hřát, pokud je vám zima a zároveň odvádět pot při zvýšené aktivitě. Při slunečném počasí si vystačíte pouze s touto vrstvou, ale pokud je chladněji, doplňte ji o lehkou vestu nebo sáhněte po hybridní bundě.

Ta kombinuje vlastnosti větruodolné softshellové bundy a mikiny. Na exponovaných místech má větruodolné panely. Těmi jsou chráněny zejména hrudník a ramena. Naopak na pažích je prodyšný strečový materiál. Na skitouring je oblíbená například bunda Salomon Elixir Hybrid HD Insul. Pokud ale na vrcholu dost fouká nebo sněží, musíte z batohu vytáhnout další vrstvu, kterou byste měli mít při sobě a sice hardshellovou bundu.

Salomon Elixir Hybrid HD Insul

Salomon Moon Patrol Goretex JKT

Salomon Mtn Softshell Pant

Salomon Mountain GTX 3L Pants

Hardshellová bunda do tvrdých podmínek

V batohu byste také měli mít hardshellovou bundu. Využijete ji při nepříznivém počasí, ale taky jako dodatečnou ochrannou vrstvu při sjezdu. Pokud budete stoupat do kopce v nepříznivém počasí, ochrání vás a zároveň oceníte zipy v podpaží, kterými zlepšíte ventilaci vzduchu a odvod potu. Při skitouringové túře taky využijete kapsy umístěné na hrudi, do kterých po výstupu uschováte pásy. Blízkostí těla je budete udržovat v teple a budou připravené na opětovné nalepení před dalším stoupáním, které vás na trase může čekat. Před nepříznivými povětrnostními podmínkami vás ochrání například Salomon Moon Patrol Jkt.

FREERIDE_BCT_2022_2023_32
FREERIDE_BCT_2022_2023_53

S teplou bundou vám zima nebude

Pokud stoupáte do kopce, dokáže si vaše tělo vytvořit dostatek vlastního tepla. Pocit chladu se ale může snadno dostavit, když si uděláte přestávku na svačinu nebo focení. Potom potřebujete mít v batohu bundu, kterou si rychle natáhnete a která vás zahřeje. Tyto bundy mohou být vyplněné syntetickými materiály, peřím nebo ovčí vlnou. Syntetické materiály hřejí i navlhlé. Největší tepelný komfort dokáže zajistit peří, které ale při navlhnutí nebo propocení rychle ztrácí výhřevnost.

Kalhoty strečové nebo membránové

Při výběru kalhot byste měli sáhnout po takových, které jsou prodyšné a zbytečně se v nich při výstupu nepotíte. Zároveň ale musí být odolné proti větru. Těmto požadavkům nejlépe odpovídá softshell. Na boční straně kalhot bývají často zipy, kterými se dají nohavice rozepnout a zlepšíte tak odvod tepla při výstupu. Pokud ale stoupáte v terénu, ve kterém můžete upadnout, je vždy lepší si zipy uzavřít. Nechcete si přece pod kalhoty nasypat hromadu studeného sněhu.

 

Na spodní části nohavic jsou obvykle zipy, díky kterým kalhoty snadno přetáhnete přes lyžařské boty a zabráníte tak napadání sněhu dovnitř. Pokud to se skitouringem myslíte opravdu vážně a chcete vyrážet taky do vyšších hor, zvažte pořízení svrchních kalhot, které v případě potřeby můžete přetáhnout přes ty spodní. Bývají nepromokavé a vybavené membránou a přes lyžařské boty se dají přetáhnout, aniž byste je museli vyzouvat. Ochrání vás před větrem a velmi nepříznivým počasím.

Ruce v teple

Rukavice vybírejte spíše tenčí, dobře prodyšné. Do batohu si přidejte ještě druhé, zateplenější, které můžete vytáhnout při pobytu na vrcholu a budou se vám hodit i při sjezdu. Mohou to být třeba rukavice lyžařské. Sami se můžete rozhodnout, jestli sáhnete po prstových rukavicích, nebo raději zvolíte palčáky. Pouze pamatujte na to, že v nich budete muset zvládnout obsluhu bot, vázání a případně sundávání a opětovné nalepování pásů. Rukavice raději noste i při výstupu, protože v případě pádu a sklouznutí se po zmrzlém svahu se můžete o zmrzlý sníh snadno spálit.

ALLROUND_BCT_2022_2023_58
FAST_LIGHT_BCT_2022_2023_14

Teplo na hlavu s čepicí nebo čelenkou

Při výstupu využijete spíše čelenku nebo tenkou prodyšnou čepici. Do batohu můžete přibalit i teplejší čepici, po které sáhnete při kochání na vrcholu. Na sjezd nasaďte čelenku nebo tenkou čepici, na kterou si dáte helmu. Využít můžete jak speciální skialpové helmy, tak přilby lyžařské (nebo horolezecké).

Skialpové ponožky pro výlety bez puchýřů

Skialpové ponožky by měly především přesně obepnout nohu, jinak by vám mohly způsobit puchýře. Vedle střihu je u nich také důležitá přítomnost funkčních zón, které vašim nohám poskytují při túře oporu. Chrániče prstů, paty, kotníků a lýtek chrání obzvláště exponovaná místa před třením a vznikem puchýřů.

Nezapomeňte na bezpečnost při skitouringové túře

Pokud se chystáte šlapat mimo zabezpečené sjezdovky, neobejdete se bez kompletní lavinové výbavy. Ta se skládá z lavinového vyhledávače (pípák), sondy a lopaty. Pamatujte na to, že každý kus z této lavinové svaté trojice musí mít v batohu každý účastník výpravy. A musí ho taky umět ovládat. Pípák mějte zapnutý po celou dobu túry a mějte ho připnutý na nejspodnější vrstvě oblečení.

FW21_SALOMON_FREERIDE_HD_mattgeorges-1 (69)
FW21_SALOMON_FREERIDE_HD_mattgeorges-1 (189)

Batohy pro uložení všech nezbytností

Náhradní oblečení, svačinu, lékárničku a bivakovací vak pro nouzové situace sbalíte do skialpového a freeridového batohu. Lavinovou sondu a lopatu uložíte v oddělené kapse, do které se v případě potřeby velmi snadno dostanete. Vybírat můžete mezi menšími batohy, které využijete při jednodenních dobrodružstvích. Pokud se chystáte na několikadenní přechod, sáhněte raději po objemnějších variantách. Pokud budete potřebovat přenášet lyže při výstupu na vrchol nebo příchodu pod svah, oceníte poutka pro upevnění lyží na batoh.

Další články ze světa sportovního vybavení

Náhled Gel-Cumulus 25

Recenze: Asics Gel-Cumulus 25 je dokonale tlumená silniční bota stvořená pro dlouhé tempové běhy

Asics Gel-Cumulus 25 je jedním z nejtlumenějších modelů od japonské značky Asics. Naše ambasadorka Markéta se rozhodla zimní měsíce věnovat přípravě na maraton a při bězích městem jí společnost dělaly právě Asics Gel-Cumulus 25. V její recenzi se mimo jiné dozvíte, na jaké běhy a na jakých površích se jí tento model nejvíce osvědčil. Běžně […]

Objemová bota

Vyšší tlumení vs. dynamické zrychlení. Jaké jsou další rozdíly mezi objemovými a tempovými běžeckými botami?

Každý ví, že se běžecké boty dělí na trailové a silniční. S dalším dělením na objemové a tempové závodní to už možná může být trochu problém. I ty nejrychlejší závodní boty můžou na první pohled vypadat jako tlumené objemovky. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi objemovou a tempovou botou a na jaké běhy se hodí? Dozvíte […]

Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]