Recenze: Nová generace nejdravější trailovky do horského terénu Hoka Mafate Speed 4. A srovnání se Speedgoat 5

Zpět

Čtvrtou generaci nejdravější trailovky Mafate Speed 4 od Hoky prověřila v českém i alpském terénu naše testerka Vanda. Boty si dokonce vybrala na závod série UTMB v Rakousku a nelitovala ani minutu. Na prvních 55 km v technickém terénu obstály na jedničku. Pojďme se podívat, jakých změn se nový model dočkal. A jak se liší od oblíbených Speedgoat 5?

IMG20230526205646
IMG20230526205838

Proč proběhl upgrade Mafate Speed po tak dlouhé době?

Hoka tento model prezentuje jako nejlepší. Tedy cenovka tomu odpovídá. Vývoj této boty je tedy velmi pečlivý a Hoka si dávala pěkně na čas. Třetí generace měla velký úspěch, ale některé věci už přeci jen nešly úplně s dobou. Byl čas na zásadní změny. A ty přišly.

Co zůstalo zachováno? Hned na úvod je to tradiční drop, který je 4 mm. Konkrétně u pánského modelu 33 mm pod patou a 29 mm pod špičkou. U dámského modelu pak 31 mm pod patou a 27 mm pod špičkou. To je u Hoka takový standard a je dobře, že se toho značka drží.

Nemění se také technologie Meta-Rocker, kterou Hoka dává do všech svých bot. Kolébkový tvar podrážky maximálně podporuje dynamiku přechodu z fáze došlapu do odrazu. Musím sama říct, že jak si na něj zvyknete, u jiných značek pak chybí. Není to karbonová střela, ale krok je v nich opravdu velmi příjemný.

Bota přitom v nové generaci ubrala na váze. Mafate Speed 4 váží 295 gramů oproti předchozím 316 gramech. A to bez úbytku tlumící vrstvy a pohodlí. Na trailovku je to také slušné číslo.

IMG_0486
IMG_0496
IMG_0485-1

Hurá na novinky – že jich je!

Podíváme se na Mafate pěkně zespodu. Podrážka je vždy taková alfa a omega. Nejen trakcí a kvalitou v terénu, ale také svou výdrží. Najdeme zde opět podrážku Vibram Megagrip, tedy osvědčená, měkká a přilnavá směs i do technického terénu. Ale zde je doplněna o novinku Vibram Megagrip LITEBASE. Při stejných vlastnostech je váha boty o 30% nižší. Jak jsem psala v úvodu, váha boty se oproti třetí generaci výrazně snížila. Mít trailovku pod 300 gramů je slušné a řadí se tak mezi lehčí modely trailových bot.

IMG_0499
IMG_0488-1

V botě najdeme dva druhy mezipodešve. Klasická mezipodešev PROFLY zajišťuje maximální pohodlí a měkký dopad. Tedy tu známou dobrou tlumenou trailovku. Ale v Mafate Speed 4 najdeme ještě druhou složku a to PROFLY+, která je ve střední vrstvě boty. Ta zajišťuje větší návratnost energie při běhu, je tvrdší a lehce tím ruší pocit propadnutí se do obláčku. Ten tady totiž opravdu není. Bota je velmi příjemně tlumená, sedí od prvního obutí a nemusíte si na nic zvykat. Ale hlavně, je stejně příjemná a tlumená i po 50 kilometrech běhu. Což mě velmi mile překvapilo. Většinou narazím na to, že pocit pohodlí s počtem kilometrů mizí. Tady ale ne. Kombinace dvou mezipodešví zajišťuje dostatečné tlumení, ale zároveň efektivitu a stabilitu.

7 tipů pro běhání v horkém létě: Jak si běh užít a vyhnout se přehřátí

Horké letní dny můžou být zatěžkávací zkouškou i pro zkušené běžce, a někoho dokonce dokážou od vyběhnutí úplně odradit. Není se čemu divit. Na chvíli se zastavíte, vzduch kolem vás se přestane hýbat a rázem máte pocit, že jste v troubě. Máme pro vás pár tipů, jak si běhání v horkých dnech co nejvíce zpříjemnit a vyhnout se přehřátí. Přečíst...

Drsný grip, který se ničeho jen tak nezalekne

Grip na Mafate Speed 4 má výšku 5 mm a je to opravdu dravec. Lamely jsou na podrážce hustší, najdeme jich tam víc, než dřív a mají speciální systém kaskádového nasazení nazvané Traction lug. Gripy se tak snadněji zaboří do terénu a drží. Pata a špička má pak lamely umístěné proti sobě, aby opravdu podržely v náročném terénu. Sama jsem je testovala na suchu i mokru a držely neskutečně. Mám problém botám věřit a mimo závod se do seběhu opravdu opřít. Tady jsem ale nezaznamenala ani náznak podkluzu a mohla běžet naplno. Skvělý pocit.

Určitě vás zajímá výdrž takové podrážky s poměrně velkými gripy. I na tom Hoka postupně pracuje a boty jsou po 400 kilometrech jako nové. A to je nešetřím. Podrážka je sice měkká, ale prostě už zvládne mnohem víc. Jen teda běh na asfaltu v nich není zas taková výhra. Tam Speed opravdu nehledejte a chvíli mi trvalo se s botou na pevném povrchu nervat a prostě tempo nechat na terén.

Velkým nedostatkem podrážky u trailových Hoka byly díry mezi jednotlivými gripy. A byly celkem výrazné, které prostě jiné značky nemají. Často do nich zapadl kámen a člověk pak musel zastavit a vyndat ho. Což je na třeba dlouhém závodě dost otravná věc. U Mafate Speed 4 na tom zapracovali, přesto je podrážka obecně krytá mezi lamelami méně, než jinde. Chápu snahu Hoka ušetřit každý gram, ale zase by to určitý komfort přineslo. Tohle je asi taková největší nevýhoda u Mafate Speed 4.

IMG20230526205606
IMG_0486

Jak je na tom šířka, jazyk a pata? Tady se událo změn víc než dost!

Pokud se na botu pozorně podíváte, najdete na ní jakási oka na začátku tkaniček, která vypadají, že je někdo zapomněl ke svršku přišít. Ale opak je pravdou. Mají svou přesnou funkci. Model Mafate Speed 4 nenajdete ve Wide verzi, jako je tomu u Speedgoatů. A tohle je taková vychytávka. Pokud máte širší chodidlo, volná místa se přirozeně více roztáhnou a vaše noha dostane více prostoru. To samé platí také při odrazu, kde se chodidlo lehce roztáhne a bota s ním. Noha tak může krásně přirozeně pracovat a měnit v botě svoji šířku. O to, že by místem tekla voda, se bát nemusíte.

Velké změny se dočkal také jazyk. U třetí generaci jsme měli jazyk ze stejného materiálu, jako je tomu nyní u Speedgoatů. Jakási technická koženka s minimem polstrování. Ničemu to nevadilo, ale když si člověk boty víc utáhnul a běžel v nich déle, začalo to tlačit na nárt. Zde Hoka velmi zapracovala. Mafate Speed 4 mají jazyk příjemně polstrovaný a komfort v botě je tak opravdu velký. Jazyk se při běhu ani nehne a není třeba botu ani nijak dál dotahovat. Sama bych to nazvala takovým návratem ke starému dobrému polstrovanému jazyku, který mi vždy seděl.

V patní části najdeme už takovou klasiku – prodloužené zakončení s ochranou achilovky. Dobře to funguje a je dobře, že to Hoka drží u všech nových modelů. Bota se skvěle obouvá a na patě nikde nic netlačí. Patní část boty je středně tvrdá, přitom stabilní. Pěna kolem kotníku je pevnější a hustší, než tomu bylo dříve, ale sedí tak akorát.

Hoka Mafate
Hoka Mafate
Hoka Mafate
Hoka Mafate

Srovnání Mafate Speed 4 vs Speedgoat 5

Předpokládám, že tohle vás bude zajímat nejvíc. Proč má Hoka dvě velmi podobné trailovky a jaký je mezi nimi rozdíl? A hlavně jakou si vybrat pro svoje běhy?

Oba modely jsou prezentované jako trailové speciály na dlouhé běhy a ultra. Oba jsou široké a pohodlné. Přesto co do měkkosti je tam velký rozdíl. Model Speedgoat je taková peřinka, do které zapadnete a boty jsou prvoplánově prostě měkké a líné. Sama jsem je volila vždy na pomalé běhy, po závodech a na svoji první stovku před pár lety. U Mafate tento pocit obláčku není. Při běhu skutečně cítíte návratnost energie, ale zároveň pohodlí a měkkost při delším běhu. Mě osobně je tento pocit o hodně příjemnější. Když si botu obujete, cítíte komfort a pohodlí. Ale zároveň dokážete číst terén a běžet slušné tempo v terénu. Ani jeden model není určený na běh po asfaltu, ale u Speedgoatů to přece jen bude menší trápení.

Vezmeme to od podlahy –⁠ tedy od podrážky. Speedgoat má grip o 1 mm menší, než je tomu u Mafate. Mafate tedy v náročném, bahnitém nebo sněhovém terénu drží lépe. Rozdíl najdeme také u mezipodešve. U Speedgoatů je celá tvořena z PROFLY, která zajišťuje onu měkkost, ale chybí zde kombinace s PROFLY+, kterou má Mafate navíc. Mafate je tak tedy efektivnější v návratu energie. A poznat rozdíl v botě skutečně je.

Svršek je u obou bot srovnatelný. Speedgoaty koupíte v nepromokavé verzi a to může být, zejména v zimě, plus. Sama jsem jeden nepromokavý model měla a bylo to skvělé. Poměrně výrazný rozdíl najdeme u jazyka. Jak jsem psala výše, Mafate má jazyk polstrovaný a krásně měkký. Speedgoat ho má tenký a z umělého materiálu. Může tedy při větším utažení tlačit.

Co mě samotnou zaujalo, je velikost kopyta obou modelů. Mafate je udávána jako nejširší trailovka. Nabízí pouze jednu šířku, oproti Speedgoatům, které je možné pořídit ve verzi klasické a Wide pro majitele širokých nohou. Přesto pocit, že by Mafate byly široké, rozhodně nemám. Je to dáno rozdílností kopyta obou modelů. Mafate totiž mají vytažený tvar boty více dopředu v oblasti prstů. Bota díky tomu nepůsobí tak široká a přitom má více prostoru. Váhově jsou oba modely na tom stejně, ale u Mafate za stejnou váhu dostanete více energetické návratnosti.

Cenově se boty od sebe také liší. Mafate jsou o necelou tisícovku dražší. Měly by tedy nabízet to nej, co Hoka dokáže a rozdíl mezi levnějšími Speedgoaty by měl být přece poznat. Sama nemám s výdrží Hoka bot špatnou zkušenost, zde bych tedy velký rozdíl neviděla. Ale Mafate přeci jen působí propracovanějším dojmem.

Co tedy ke srovnání obou modelů říct závěrem? Jsou oba skvělé a na ultra naprosto dokonalé. Osobně mi ale víc sedí Mafate Speed 4 právě díky menšímu pocitu dopadu do měkkého a příjemnému návratu energie v terénu. Speedgoaty jsou takovým více univerzálním modelem pro české hory a louky díky menšímu gripu na podrážce. Mafate bych volila do hor a na těžký terén. Tam jsou jako doma. Rozhodně ale ani jednou botou nic nezkazíte.

Výhody Mafate Speed 4

  • příjemné tlumení s návratem energie při běhu 
  • vysoký okop proti kamenům a ochrana prstů
  • spolehlivost v náročném terénu, jak při pohybu do kopce, tak hlavně z kopce
  • příjemný polstrovaný jazyk
  • zvýšená patní část a ochrana achilovky
  • nízká hmotnost
  • životnost podrážky

Nevýhody 

  • vyšší cena
  • díry v podrážce a snadné zachycení kamenů
  • pomalý a mírně těžkopádný běh na asfaltu
  • absence nepromokavého modelu

Další články ze světa sportovního vybavení

Náhled Gel-Cumulus 25

Recenze: Asics Gel-Cumulus 25 je dokonale tlumená silniční bota stvořená pro dlouhé tempové běhy

Asics Gel-Cumulus 25 je jedním z nejtlumenějších modelů od japonské značky Asics. Naše ambasadorka Markéta se rozhodla zimní měsíce věnovat přípravě na maraton a při bězích městem jí společnost dělaly právě Asics Gel-Cumulus 25. V její recenzi se mimo jiné dozvíte, na jaké běhy a na jakých površích se jí tento model nejvíce osvědčil. Běžně […]

Objemová bota

Vyšší tlumení vs. dynamické zrychlení. Jaké jsou další rozdíly mezi objemovými a tempovými běžeckými botami?

Každý ví, že se běžecké boty dělí na trailové a silniční. S dalším dělením na objemové a tempové závodní to už možná může být trochu problém. I ty nejrychlejší závodní boty můžou na první pohled vypadat jako tlumené objemovky. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi objemovou a tempovou botou a na jaké běhy se hodí? Dozvíte […]

Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]