Recenze: Překvapilo mě, jak moc dokážou turistické hole Leki MCT Vario TA odlehčit nohám

Zpět

Dříve hlavně závodnice v bikiny fitness, dnes především obdivovatelka hor a milovnice všeho pohybu Veronika Wisiorková pro nás na jaře testovala turistické boty Salomon X Ultra 4 GTX, poslední měsíc měla pod drobnohledem trekové hole Leki MCT Vario TA Women. Co na ně říká?

4915F351-E74C-477F-BC44-25D927037982
IMG_4044

Sportuju od mala, kdy jsem začínala v taneční skupině, ve které s přestávkami dovádím dodnes. Mimo to je nedílnou součástí mého života fitko, běhám a hlavně chodím po horách. To je největší láska mých posledních let. Od turistiky se posouvám i výše na ferraty a skály. Pohyb obecně je jedna z nejdůležitějších částí mého života, nutit se do něj rozhodně nemusím.

Právě protože hory tvoří významnou část mého pravidelného pohybu, přemýšlím nad tím, jaké pomůcky mi můžou pomoci ujít více (a možná i trochu popoběhnout) a případně mi odlehčit. Logicky se nabízí správná obuv, oblečení, případně batoh. Ale co takové hůlky?

Poprvé jsem se s tím, že je hůlky dobré využívat, setkala už několik let zpět, kde mi je doporučovala zkušenější kamarádka. Protože to byla moje první zkušenost, koupila jsem si prostě nějaké levné hůlky, abych si vůbec chůzi s nimi vyzkoušela a osahala, co od nich můžu čekat a co bych případně měla chtít.

Překvapilo mě tenkrát, že chůze do kopce s hůlkami je daleko příjemnější než bez nich, zejména mě překvapilo, jak moc dokážou odlehčit nohám. Tyhle první hůlky byly ale poměrně těžké a tak mi bylo jasné, že až si budu pořizovat nové, bude to jedna z věcí, na kterou se zaměřím.

Až překvapivě lehké a skladné, přitom pevné

Hůlky Leki MCT Vario TA Women mi pomohl vybrat specialista Marek ve Sportovně, právě na základě mých požadavků - aby byly lehoučké, úměrné k mé výšce, skládací a bylo je tak možné využívat jak na turistiku, tak případně na běhání. Moje holčičí oko navíc strašně potěšily růžové prvky. 

65026651_C
65026651_E
65026651_B
65026651_G

První rozbalení balíčku tak byl jeden velký zážitek, protože hůlky vypadají naživo ještě daleko krásnější než na fotkách. Na první dojem mě zaujala pěnová hebká rukojeť, která krásně padne do ruky, a poutko, které připomíná malou rukavici, na ruce hezky sedí. Chvilku mi trvalo, než jsem pochopila systém skládání a rozkládání hůlek, ale ve chvíli kdy jsem na to přišla, zvládám hůlky složit na délku jednoho instastories 🙂

Poprvé jsem je šla vyvětrat na naši Lysou horu. Vyzdvihla bych, jak lehoučké hůlky jsou, dokážu si v pohodě představit, že je složím do batohu a vezmu s sebou i na delší trek. V průběhu cesty jsem trochu upravovala délku, abych si našla tu ideální polohu. Jakmile se mi to povedlo, byla jsem na své trase o něco rychlejší, aniž bych se výrazně snažila, přestože jsem ten den měla hodně unavené nohy. Zapojit vrchní část těla u chůze do kopce a trochu odlehčit nohám je pro mě příjemný benefit, kterého se bez hůlek nedá dosáhnout.

IMG_2152 2
IMG_3007

Rozložené i složené co by dup

Poutko na hůlkách hezky obepne ruku a pevně tak drží dlaň spojenou s hůlkami. Což je na jednu stranu super, protože hůlka z ruky nemůže vypadnout, na druhou stranu mi to občas překáželo, když jsem chtěla vytáhnout vodu z batohu, musela jsem se z rukavice odepnout, ale to je logické.

Hůlky se dají složit i rozložit velmi jednoduše, když už člověk chytí ten správný grif, je to otázka pár vteřin a to mě na nich hodně baví. Rozložené hůlky na části je pak ale potřeba držet za všechny konce v ruce, třeba při seběhnu dolů a tady mi trochu chybí nějaký systém pro spojení (gumička, pásek), který by všechny ty tři části držel u sebe, abych se na to nemusela tak křečovitě soustředit.

Co se týče použitých materiálů, tak z mého pohledu je všechno velmi kvalitní, nebojím se o hůlky pořádně opřít, přestože jsou lehoučké, jsou velmi stabilní. Úchop hůlek je velmi pohodlný a věřím, že i na delší trase, kdy se už ruka potí, by nezpůsobil žádné oděry.

IMG_3105
1-5
IMG_4049

Pro všechny, kdo to s turistikou myslí jen trošku vážně

Celkově jsem s nimi velmi spokojená, určitě bych je doporučila každému, kdo se chce turistice věnovat pravidelně. Pokud i vy tápete s výběrem, určitě se podívejte na tento článek: Jak vybrat hole na turistiku, trailový běh nebo nordic walking? Naučte se poznat rozdíly

VÝHODY

  • lehounké a skladné
  • příjemná pěnová rukojeť 
  • velmi kvalitní provedení
  • opravdu líbivý design
  • rychlé složení i rozložení 
  • snadno a přesně nastavitelné

NEVÝHODY

  • chybí nějaký pásek, či gumička, která by držela jednotlivé části rozložené hole u sebe
1-5 (kopie)

Tip na závěr:

K batohům Salomon S/Lab Sense je kompatibilní speciální vak Custom Quiver. Vak je velmi praktický, máte rychlý přístup k holím a můžete je tak skvěle odložit.

L39283200_0_GHO_U_custom_cuiver_black.jpg.cq5dam.web.1200.1200
L39283200_6_MOD_CUSTOM QUIVER_Black.jpg.cq5dam.web.1200.1200
L39283200_4_MOD_CUSTOM QUIVER_Black.jpg.cq5dam.web.1200.1200
L39283200_5_MOD_CUSTOM QUIVER_Black.jpg.cq5dam.web.1200.1200

Jak vybrat hole na turistiku, trailový běh nebo nordic walking? Naučte se poznat rozdíly

Představíme si nejčastější druhy turistických hůlek i jak je správně používat. U hledání správných holí je při tolika možnostech důležité vědět, na co je budete potřebovat. Kam je vynesete? Chodíte spíše turistické trasy, nebo běháte kamenité traily? Kratší, nebo delší cesty? Vše si v hlavě nejprve zodpovězte a můžeme jít na to.

Už žádné vyvrtnuté kotníky! Představujeme Salomon X ULTRA 4

Čtvrtá inovovaná generace oblíbeného modelu X ULTRA 4 v sobě kombinuje lehkost a všestrannost běžeckých bot s odolností a stabilitou těch turistických. Boty prošly dlouhodobými a velmi podrobnými biomechanickými studiemi, jejichž cílem bylo zajistit co nejvyšší míru stability a naopak snížit rizikovost úrazů nohy.

Proč je chůze jednou z nejvíce podceňovaných aktivit?

Jednou z opomíjených aktivit, která vám pomůže zůstat fit a žít delší život bez bolesti kloubů, je tak jednoduchá, až se téměř přehlíží. Vše, co pro to musíte udělat, je dát jednu nohu před druhou a přemístit se z bodu A do bodu B.